Oświadczenie Zarządu Powiatu Tomaszowskiego

 • 29.10.2020, 15:21
 • Materiał nadesłany
Oświadczenie Zarządu Powiatu Tomaszowskiego
W nawiązaniu do artykułu, który ukazał się w "Kronice Tygodnia" w dniu 20 października 2020 r., jesteśmy zmuszeni jako Zarząd Powiatu odnieść się do nieprawdziwych informacji zawartych w jak zwykle płomiennych wypowiedziach Wójta Gminy Ulhówek Łukasza Kłębka podczas sesji Rady Gminy Ulhówek.

Nasza współpraca od chwili zmian w Starostwie Powiatowym w wyniku wyborów samorządowych w 2018 roku zaczęła się układać w sposób nieodpowiedni.

W 2018 realizowane były na terenie Gminy Ulhówek dwa zadania na drogach powiatowych, do których Gmina Ulhówek według porozumień, niestety ustnych, winna była wesprzeć powiat kwotą około 1 mln zł (świadczą o tym kolejne pisma kierowane do pana Wójta wskazujące na jego udział finansowy w tych zadaniach).

Mając powyższą wiedzę w listopadzie 2018 r. próbowaliśmy się spotkać z panem Wójtem, aby doprecyzować kwestię pomocy finansowej dla powiatu. Przez okres ok. 1 tygodnia Wójt był ciągle nieuchwytny, dopiero nasz wyjazd bez zapowiedzenia spowodował, że spotkaliśmy przypadkiem Wójta w urzędzie. Przedstawiliśmy (starosta i wicestarosta) prośbę o wywiązanie się z obiecanej kwoty dofinansowania. W odpowiedzi usłyszeliśmy szokującą odpowiedź, iż poprzedni Przewodniczący Zarządu Powiatu darował mu tę kwotę. Nie było wtedy pola do innej dyskusji, gdyż Pan Łukasz Kłębek ciągle powtarzał to samo. Po powrocie to starostwa spisaliśmy stosowną notatkę służbową ze spotkania z panem Wójtem.

Należy tutaj dodać, iż poprzedni Zarząd Powiatu przewidywał wsparcie w takiej kwocie, ujmując ją po stronie dochodów budżetu. O tym darowaniu 1 mln zł wypowiedział się pan Wójt również na sesji rady gminy.

Dodatkowo świadczy o tym zapis w biuletynie informacyjnym wydanym przez powiat w poprzedniej kadencji, iż Gmina Ulhówek wpłaciła powyższą kwotę do kasy Starostwa Powiatowego. Niestety na koncie tej kwoty nigdy nie odnotowano.

W 2019 r. złożyliśmy wniosek o przebudowę drogi Steniatyn – Rokitno do Funduszu Dróg Samorządowych. Wniosek zyskał akceptację Wojewody na poziomie 60% dofinansowania. Wystąpiliśmy do dwóch gmin o współfinansowanie tego zadania, w tym do Gminy Ulhówek, na terenie której znajduje się 1,710 km odcinka.

Pan Wójt przybył dopiero na trzecie spotkanie w tej sprawie i po wielu rozmowach podpisał porozumienie na kwotę wsparcia ponad 300 tys. zł płatną w 3 rocznych ratach, zresztą tak jak chciał. Po odwołaniu się do Premiera uzyskaliśmy kolejne 10% wsparcia. Po przetargu okazało się, że wykonawca wykona tę przebudowę za kwotę dużo niższą niż przewidywał kosztorys inwestorski, tj. nie za prawie 5 mln zł, a za ok. 3 mln 651 tys. zł za cały odcinek.

W miesiącu maju br. wysłaliśmy do Wójta Kłębka aneks zmniejszający kwotę dofinansowania i do chwili obecnej ten aneks nie wrócił. W roku 2019 i 2020 odbyło się 5 spotkań Komisji Bezpieczeństwa w Starostwie Powiatowym, gdzie udział brali wszyscy wójtowie i burmistrzowie poza Panem Łukaszem Kłębkiem, który mimo zaproszeń jako jedyny z Wójtów i Burmistrzów nigdy na takie spotkanie się nie stawiał. Problemy poruszane na komisji były bardzo ważne i dotyczyły ASF i COVID-19 na terenie naszego powiatu.

Gmina Ulhówek wchodzi w skład Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Tomaszowskiego i w latach 2019 i 2020 roku odbyło się 6 walnych zgromadzeń, na które pan Wójt, jako jedyny, również nie stawił się ani razu. Dodatkowo w lutym 2020 r. starosta i poseł Tomasz Zieliński zaprosili wszystkich włodarzy gmin, aby powołać Honorowy Komitet Obchodów 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej. Pomimo jak zwykle zaproszenia, pan Wójt, znów jako jedyny w powiecie nie stawił się na zebranie komitetu założycielskiego, jak również każdego innego spotkania organizacyjnego.

 

Pomimo takiej izolującej gminę postawy wójta, powiat tomaszowski wspiera mieszkańców Gminy Ulhówek poprzez dofinansowanie lokalnych aktywnych organizacji, takich jak Koła Gospodyń Wiejskich czy Ochotnicze Straże Pożarne. Niech poniższe zestawienie będzie tego przykładem.

Pomoc finansowa dla gminy Ulhówek:

 • Wyposażenie dla świetlicy w Rzeczycy – 1000 zł – 0.03.2019 r.
 • Wyposażenie dla OSP Ulhówek – 1000 zł – 20.03.2019 r.
 • Wyposażenie dla OSP Machnówek – 1000 zł – 20.03.2019 r.
 • Wyposażenie dla świetlicy w Rzeplinie – 1000 zł – 29.08.2019 r.
 • Wyposażenie dla OSP w Rzeczycy – 500 zł – 29.08.2019 r.
 • Wyposażenie dla świetlicy w Ulhówku – 500 zł – 27.09.2019 r.
 • Wyposażenie dla świetlicy w Żernikach – 500 zł – 27.09.2019 r.
 • Wyposażenie dla OSP w Żernikach – 500 zł – 25.06.2020 r.
 • Wyposażenie dla OSP w Rzeplinie – 500 zł – 25.06.2020 r.
 • Wyposażenie dla OSP w Budyninie – 500 zł – 25.06.2020 r.
 • Wyposażenie dla świetlicy w Szczepiatynie – 500 zł – 11.09.2020 r.
 • Zakup strojów dla KGW w Rokitnie – 500 zł – 11.09.2020 r.

Razem 8000 zł

Przygotowana uchwała o pomocy finansowej dla gminy Ulhówek na sesję na dzień 27.10 2020 r.:

 • Wyposażenie dla OSP w Ulhówku – 500 zł
 • Wyposażenie dla OSP w Wasylowie Wielkim – 500 zł
 • Wyposażenie do kuchni dla KGW w Tarnoszynie – 500 zł
 • Zakup strojów i wyposażenia świetlicy dla KGW w Oserdowie – 500 zł
 • Razem 2000 zł
 • Pomoc rzeczowa dla gminy Ulhówek:
 • 300 m2 kostki brukowej na dojazd i plac OSP w Ulhówku – 29.04.2020 r.
 • 180 m2 kostki brukowej na plac przy świetlicy w Dębinie – 29.04.2020 r. Pomoc rzeczowa o łącznej wartości 15 360 zł.

Wsparcie dla KGW, OSP i częściowa pomoc rzeczowa w postaci kostki brukowej dla mieszkańców gminy Ulhówek odbywa się dzięki bardzo dużej determinacji i postawie radnego powiatowego oraz wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Wiesława Cielicy. To jego adnotacje znajdują się prawie na każdym wniosku o pomoc finansową z prośbą o ujęcie w planach i potwierdzających zasadność wsparcia. To jedyny radny powiatowy z tego okręgu, który tak zabiega o sprawy lokalnych wspólnot Gminy Ulhówek.

Resumując, współpraca nie wygląda dobrze, a powyższe fakty o tym świadczą (na wszystkie opisane sytuacje są stosowne notatki, pisma czy protokoły z zebrań). Powagi urzędu nie buduje się ilością odsłon na FB czy You Tube, wójta zjeżdżającego na zjeżdżalni dla dzieci, ale konkretnymi czynami.

Chcielibyśmy mieć w osobie wójta partnera wiarygodnego i prawdomównego. Nieważne są nasze sympatie lub antypatie. Jesteśmy postawieni do sprawowania naszych mandatów w sposób jak najbardziej efektywny dla naszych mieszkańców.

Zarząd oraz Rada Powiatu deklaruje daleko idącą współpracę w rozwiązywaniu problemów i potrzeb mieszkańców gminy Ulhówek, którzy tworzą przecież powiatową wspólnotę samorządową. Współpracę taką deklarujemy pomimo takiej, a nie innej postawy Wójta Kłębka.

Żywimy skromną nadzieję, że to oświadczenie na łamach tygodnika zakończy negatywny stosunek Wójta na sesjach rady gminy i nie tylko do Zarządu Powiatu. Zapraszamy pana Wójta do merytorycznych rozmów, których efektem mogą być podpisane porozumienia, które też chcielibyśmy, aby wchodziły w życie. Warto pamiętać, iż zgoda buduje, niezgoda rujnuje, a przegranymi mogą być mieszkańcy powiatu oraz Gminy Ulhówek.

Starosta Henryk Karwan

Wicestarosta Jarosław Korzeń

Otrzymują do wiadomości:

Przewodnicząca Rady Gminy Ulhówek Pani Stanisława Ziober

Materiał nadesłany

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Lilia
Lilia 01.12.2020, 17:10
Ciekawie czy będzie odczytanie na sesji.
Asia
Asia 27.11.2020, 20:49
Biznes to biznes
obywatel gminy ulhowek
obywatel gminy ulhowek 26.11.2020, 17:51
no ladnie sobie pan wójt grabi na przyszlosc ludzie sobie to zapamietaja przy kolejnych wyborachach!!! pozatym gmina zatrudnia ostatnio dosyc czesto ludzi bez zadnego pojecia o swojej wykonywanej pracy maja balagan w papierach a niedawno nawet przy zalatwianiu pewnej sprawy zniknely moje papiery szczegolnie jedna pani niedawno zatrudiona z tomaszowa trybila jak disel przydaloby si ich najpierw na szkolenie wyslac a wtedy do pracy!!!
Stała czytelniczka
Stała czytelniczka 26.11.2020, 15:44
Pan Wójt to tylko stawia się na biesiadowanie kół wiejskich i imprezy organizowane przez chór parafialny a później lans na FB w postaci kilkudziesięciu zdjęciu, wszystko aby być tylko w centrum uwagi. Od siebie nic nie jest w stanie dać.
Łukasz
Łukasz 26.11.2020, 11:04
Panie Starosto w końcu ktoś napisał prawde ponieważ są w gminie ludzie wykształceni i nie omamieni obietnicami Wójta i tymi przechwałami ile on nie dał pieniędzy itd . Dzięki wielkie Starostwu
ulhowiak
ulhowiak 26.11.2020, 17:53
tak kobyla by sie usmiala ludzie wyksztalceni!!!moze i kilka jest a reszta ktora jest niedawno zatrudniona to kompletne tulmany nie znaja sie na przepisach wciskaja ludziom glupoty a pozatym gubia papiery sprawy trzeba zalatwiac po dwa razy masakra!!!

Pozostałe