W Łukowej ratują pomniki

  • 01.11.2020, 07:15
  • lew
W Łukowej ratują pomniki
W tym roku nie będzie kwesty na ratowanie pomników na łukowskim cmentarzu. Datki można przekazywać przelewem.

Zachowany i odrestaurowany nagrobek Miecznika Warszawskiego z 1791 r. na cmentarzu parafialnym w Łukowej uznawany jest za jeden z najstarszych w Polsce. Sam cmentarz założony został w tym samym czasie co warszawskie Powązki, a społeczna inicjatywa ratowania najcenniejszych zabytków cmentarnych w gminie Łukowa została zapoczątkowana w 2002 r. i była pionierska na Zamojszczyźnie.

Przez 18 lat – dzięki hojności ofiarodawców – udało się odnowić 120 figur, pomników i nagrobków na cmentarzach w Łukowej, Chmielku, Szarajówce, Osuchach i Borowcu. Podczas osiemnastu zbiórek zebranych zostało 164 305 zł. Przed rokiem do puszek kwestarskich trafiło ponad 13,6 tys. zł, dzięki którym zostały poddane renowacji 4 pomniki. Ponadto podjęta została decyzja o zamontowaniu stałych tablic informacyjnych na cmentarzu przykościelnym i parafialnym prezentujących historię tych najstarszych nekropolii.

Całością spraw organizacyjnych i porządkowych związanych z działalnością Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami w gminie Łukowa zajmuje się w dyrekcja i pracownicy GOK-u w Łukowej. Wpłat na ratowanie pomników można dokonywać na konto Banku Spółdzielczego w Łukowej.

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe