Zamość: Matka Boża wędrująca

  • 31.10.2020, 06:32
  • AP
Zamość: Matka Boża wędrująca Kapliczka na zdjęciach archiwalnych z l. 50 XX w. Fot. AP w Zamościu
5 czerwca we wnęce w kamienicy przy ul. Zamenhofa 16 ustawiono kamienną figurę Matki Bożej Fatimskiej. Już jej tam nie ma. Została przeniesiona pod Krzyż Katyński przy kościele rektoralnym pw. św. Katarzyny. Nie jest to jednak jej miejsce docelowe.

Kilkadziesiąt lat temu w niszowej kapliczce przy Zamenhofa stała rzeźba, najprawdopodobniej przedstawiająca św. Teklę. W przekazach ustnych nazywano ją Żaczkiem, od bliskości Akademii Zamojskiej. Ponoć rzeźba została skradziona, podobno widziano ją potem w pracowni jednej z zamojskich szkół. 20 lat temu zrekonstruowano wnękę. Do początku czerwca br. stała pusta. Ks. Marek Żur, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny postanowił ustawić w niej figurę Matki Bożej Fatimskiej.

 – Przez wiele lat ta figura stała w kościele. Próbowałem ją umieścić we wnęce, by nie stała pusta. Okazało się jednak, że nie jest to miejsce dla niej – mówi ks. Żur i dodaje, że przyczyna usunięcia figury była racjonalna. Rzeźba Maryi nie mieściła się w niszy. Była za duża. Poza tym właściciel kamienicy zażądał jej przeniesienia. O to samo poprosił konserwator zabytków.

 – Tę figurę postawiono samowolnie bez czyjejkolwiek zgody. Delegatura podjęła czynności kontrolno-sprawdzające w stosunku do właściciela. Nie on tu jednak zawinił. Skontaktowałem się z księdzem proboszczem ze św. Katarzyny. Ksiądz obiecał, że figurę przeniesie. Cieszę się, że tak się stało – mówi dr Dariusz Kopciowski, lubelski wojewódzki konserwator zabytków. Jego zdaniem w tym miejscu ma sens jedynie odtworzenie historycznej formy rzeźby św. Tekli.

Figura Matki Bożej Fatimskiej została przeniesiona pod Krzyż Katyński. Jest to tymczasowa lokalizacja. – Wokół kościoła jest tyle miejsca. Może stanie przed domem, który jest teraz budowany – usłyszeliśmy od ks. rektora.

AP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Michał
Michał 31.10.2020, 20:10
No, no. Autor artykułu wie coś, czego nawet ksiądz biskup nie wie. Na przykład to, że w Zamościu istnieje parafia pod wezwaniem św. Katarzyny.
Ja
Ja 31.10.2020, 09:08
I bardzo dobrze.To było jakieś nieporozumienie

Pozostałe