ZUS dostarczy decyzję

  • 28.10.2020, 06:00
  • lew
ZUS dostarczy decyzję
Osoby, które trafiły na kwarantannę lub izolację i ubiegają się o wypłatę świadczenia chorobowego, nie muszą już dostarczać decyzji sanepidu do ZUS-u lub pracodawcy. ZUS będzie pozyskiwał takie dane automatycznie.

Decyzja sanepidu o kwarantannie lub izolacji albo zwolnienie lekarskie to dokumenty, które uprawniają do wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy lub zasiłku chorobowego, a także do zasiłku opiekuńczego, gdy kwarantanna lub izolacja dotyczy dziecka. Do tej pory decyzję sanepidu trzeba było dostarczyć do pracodawcy lub ZUS.

Teraz to się zmieni – ZUS będzie sam pozyskiwać dane o osobach, które odbywają kwarantannę lub przebywają w izolacji domowej, a w dalszej kolejności będzie udostępniał te informacje płatnikom składek. Na tej podstawie ci ostatni będą mogli wypłacać pracownikom wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy lub zasiłek opiekuńczy. Ubezpieczony również będzie mógł sprawdzić informację o kwarantannie lub izolacji na swoim profilu w PUE ZUS.

– Pracownicy skierowani na kwarantannę lub objęci izolacją domową powinni jednak nadal pamiętać o powiadomieniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy – zaznacza Małgorzata Korba, rzecznik prasowy ZUS w województwie lubelskim.

Informację tę mogą przekazać na przykład telefonicznie lub mejlowo.

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe