Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 10:17
Reklama
Reklama Baner reklamowy - Michał Mulawa

Kolos z Kraczewa

W miejscowości Kraczew (gm. Komarów-Osada) przy drodze do Czartowca wznosi się duża kamienna figura – obelisk. Przypomina o ponad 200-letniej historii wsi.
Kolos z Kraczewa

Ponad 4,5-metrowy obelisk wzniesiono z piaskowca. Znajduje się na nim okrągła murowana płyta z wyrytym napisem "KOLOSu Wieczney Pamiatki NowZałożoney Wsi Kraczew nazwaney w Roku 1808". Postument ufundował sędzia Jan Karczewskiego, który na licytacji 19 lutego 1800 r. zakupił dobra wożuczyńskie, w których skład wchodził Wożuczyn, Czartowczyk, Siemierz i Źwiartówek.

Niedługo potem Karczewski założył dwie wsie: Kraczew i Kozią Wolę. W tej pierwszej urządził niewielki folwark, do którego sprowadził z Galicji serwetników (chłopów pańszczyźnianych), wybudował im domy i ziemi na ogród udzielił, nie żądając pańszczyzny. Jak można przeczytać w „Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego” z roku 1883 r. „Ludność z uwielbieniem opowiada dotąd o swym dobrodzieju i rokrocznie w sierpniu Kraczew obchodzi pamiątkę założenia”.

Sam Karczewski zmarł 8 lat po założeniu Kraczewa, 1 lipca 1818 r. w uzdrowisku w Karlowych Warach (dziś w zachodnich Czechach).

Kolos, pamiątka założenia wsi, w 1937 roku doczekał się remontu z inicjatywy właściciela posesji Ignacego Walczyszyna. Wyremontował on obelisk. Wymienił przy tym zwieńczenie obelisku – kulę na krzyż. Przez wiele kolejnych dziesięcioleci stan "kolosa" stale się pogarszał. Aż w jego ratowanie zaangażowało się Stowarzyszenie "Aktywni w Kulturze", działające przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Komarowie-Osadzie. Na początku 2018 roku dzięki środkom unijnym i wsparciu gminy Komarów-Osada, pod nadzorem służb konserwatorskich udało się odremontować "kolosa". Przy okazji uporządkowano i utwardzono przylegający do niego teren.

Podobny w formie obelisk znajduje się w miejscowości Nadolce w gminie Łaszczów. Pochodzi sprzed 1828 r. i upamiętnia wzniesienie przez jej właściciela Franciszka Łukowskiego folwarku w tej miejscowości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GoskaTreść komentarza: Czarnek????a cóż to za persona!!! jakiż to autorytet może niech się willami zajmie a nie ZamościemData dodania komentarza: 15.04.2024, 23:01Źródło komentarza: Przemysław Czarnek poparł prezydenta Zamościa Andrzeja WnukaAutor komentarza: MartynaTreść komentarza: Jakie silne parcie na wygraną Pani miała. Jaka kompromitacja.Data dodania komentarza: 15.04.2024, 22:00Źródło komentarza: Trzeszczany: Zgrzewka piwa i czekolada za głos w wyborachAutor komentarza: aaTreść komentarza: To dopiero początki. Biedne dzieci przemeczone nauką, pracami domowymi - zaczną teraz jeszcze lepsze rzeczy czynić!!! Gratulacje dla p. ministy i innych " mądrych"!!!Data dodania komentarza: 15.04.2024, 17:34Źródło komentarza: MAKABRA! Kilku nastolatków pastwiło się nad ptakiem. Wrzucali go żywcem do wrzątku! [DRASTYCZNY FILM!]Autor komentarza: TrwTreść komentarza: No cóż, 19-latka pewnie sądziła, że lusterko służy tylko podczas pacykowania się na bóstwo.Data dodania komentarza: 15.04.2024, 15:45Źródło komentarza: Lipsko: Wypadek z udziałem audi i bmw. 4 osoby w szpitalu, w tym dzieciAutor komentarza: ZamościakTreść komentarza: Już się nie zastanawiam. Tylko Pan Zwolak. W żadnym mieście w Polsce NIE wygrał PiS. I nie wygra też w Zamościu...Data dodania komentarza: 15.04.2024, 15:00Źródło komentarza: Przemysław Czarnek poparł prezydenta Zamościa Andrzeja WnukaAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: A Zwolak ma poparcie wiekszości mieszkańców, czas działa na niekorzyść PiS-u bo ma wiekszość wyborców roszczeniowych czyli w wieku emerytalnym i patologię którzy nie mają wpływu na gospodarkę i dochody miasta.Data dodania komentarza: 15.04.2024, 14:45Źródło komentarza: Przemysław Czarnek poparł prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka
Reklama
Reklama