Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 08:23
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama baner wyborczy Michał Mulawa

Kolos z Kraczewa

W miejscowości Kraczew (gm. Komarów-Osada) przy drodze do Czartowca wznosi się duża kamienna figura – obelisk. Przypomina o ponad 200-letniej historii wsi.
Kolos z Kraczewa

Ponad 4,5-metrowy obelisk wzniesiono z piaskowca. Znajduje się na nim okrągła murowana płyta z wyrytym napisem "KOLOSu Wieczney Pamiatki NowZałożoney Wsi Kraczew nazwaney w Roku 1808". Postument ufundował sędzia Jan Karczewskiego, który na licytacji 19 lutego 1800 r. zakupił dobra wożuczyńskie, w których skład wchodził Wożuczyn, Czartowczyk, Siemierz i Źwiartówek.

Niedługo potem Karczewski założył dwie wsie: Kraczew i Kozią Wolę. W tej pierwszej urządził niewielki folwark, do którego sprowadził z Galicji serwetników (chłopów pańszczyźnianych), wybudował im domy i ziemi na ogród udzielił, nie żądając pańszczyzny. Jak można przeczytać w „Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego” z roku 1883 r. „Ludność z uwielbieniem opowiada dotąd o swym dobrodzieju i rokrocznie w sierpniu Kraczew obchodzi pamiątkę założenia”.

Sam Karczewski zmarł 8 lat po założeniu Kraczewa, 1 lipca 1818 r. w uzdrowisku w Karlowych Warach (dziś w zachodnich Czechach).

Kolos, pamiątka założenia wsi, w 1937 roku doczekał się remontu z inicjatywy właściciela posesji Ignacego Walczyszyna. Wyremontował on obelisk. Wymienił przy tym zwieńczenie obelisku – kulę na krzyż. Przez wiele kolejnych dziesięcioleci stan "kolosa" stale się pogarszał. Aż w jego ratowanie zaangażowało się Stowarzyszenie "Aktywni w Kulturze", działające przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Komarowie-Osadzie. Na początku 2018 roku dzięki środkom unijnym i wsparciu gminy Komarów-Osada, pod nadzorem służb konserwatorskich udało się odremontować "kolosa". Przy okazji uporządkowano i utwardzono przylegający do niego teren.

Podobny w formie obelisk znajduje się w miejscowości Nadolce w gminie Łaszczów. Pochodzi sprzed 1828 r. i upamiętnia wzniesienie przez jej właściciela Franciszka Łukowskiego folwarku w tej miejscowości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: Bolszewicy.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: Jasio 1 cy.Treść komentarza: Rząd chce by dzieci były GŁUPIE na POziomie ich ministrów ! Nie może być obywatel mądrzejszy od ministry , głupi obywatel to obywatel łatwo dający się manipulować ! To taki typowy wyborca platformy obywatelskiej - tuman POspolity ! Na wzór szefa partii :)Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:42Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: trwTreść komentarza: Ocena z religii nie była wliczana do średniej, kiedy ja chodziłem do liceum 30 lat temu. Widać jak kościół kat. rozszerzył swoje wpływy. Dobrze, że zostaną one należycie ukrócone.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:35Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: BeckerTreść komentarza: Oby tym razem fontanna była sprawna dłużej niż kilka tygodni.... szczególnie w sezonie turystycznymData dodania komentarza: 27.03.2024, 20:41Źródło komentarza: Zamość: Ruszyły prace przy fontannie. W czerwcu ma już działaćAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Rozmowa z krzesłem zawsze kończt się bezsensem.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 19:19Źródło komentarza: W środę strajk generalny rolników w całej Polsce [MAPA] Możliwe utrudnienia w gm. SitnoAutor komentarza: Pociesznie są ci komuniści z GW i wy za nimiTreść komentarza: ,,chcą wolnego w Wolny Piątek"Data dodania komentarza: 27.03.2024, 18:27Źródło komentarza: Czy Polacy chcą wolnego w Wielki Piątek? Sondaż dał jednoznaczną odpowiedź
Reklama
Reklama