Koleżanki ze starego zdjęcia (TYLKO W GAZECIE)

  • 22.10.2020, 15:29
  • Leszek Wójtowicz
Koleżanki ze starego zdjęcia (TYLKO W GAZECIE) Pierwsza Komunia Święta w Porycku. Od lewej: Krystyna Szularowska, Stanisława Proskura (córka Rozalii) i Zofia Szwal (z domu Olaszczyk). Fotografię wykonano prawdopodobnie w 1939 r.
Wszystko – jak ręką odjął – skończyło się 11 lipca 1943 r.

Na archiwalnym zdjęciu stoją trzy kilkuletnie dziewczynki. Albo za chwilę przyjmą, albo już przyjęły po raz pierwszy w swoim życiu komunię świętą. Wykonana przy kościele parafialnym w Porycku na Wołyniu fotografia przedstawia Krysię Szularowską, Stasię Proskurę i Zosię Olaszczyk z Orzeszyna. Tylko tej ostatniej udało się uniknąć rzezi.

Do dziś widzę obraz dawnej Orzeszyny: domy wśród sadów, drogę wysadzoną czereśniami, ludzi pracowitych i spokojnych – wspomina pani Zofia Szwal (z domu Olaszczyk), która urodziła się w 1930 r. w Orzeszynie k. Porycka. Nasza rozmówczyni używa jednak nazwy miejscowości w rodzaju żeńskim: Orzeszyna.

To był powiat włodzimierski w województwie wołyńskim. Wszystko – jak ręką odjął – skończyło się 11 lipca 1943 r. To była niedziela.

Cały artykuł znajdziesz tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe