Zamojskie ulice. Siostrzyczki i zapomniany cmentarz luterski (TYLKO W GAZECIE)

  • 22.10.2020, 07:03
  • Bogdan Nowak
Zamojskie ulice. Siostrzyczki i zapomniany cmentarz luterski (TYLKO W GAZECIE) Fotografię przekazał do APZ Mirosław Nowak Przedszkole prowadzone przez siostry franciszkanki przy ul. Żdanowskiej w Zamościu. Zdjęcie wykonano w latach 50. ub. wieku.
Ulica Żdanowska została wytyczona w XVI wieku. Razem z dzisiejszą ul. św. Piątka i Krysińskiego stanowiła część historycznego i bardzo ważnego traktu lwowskiego. To przy nim w 1579 r. wytyczono Przedmieście Lwowskie na długości ok. 1 km od murów twierdzy Zamość. W XVII wieku stało tam już około 150 drewnianych domów.

To miejsce miało nie tylko wymiar osadniczy. W XVIII wieku przy ul. Żdanowskiej funkcjonował cmentarz zwany luterskim. Nie pozostał dzisiaj po nim żaden ślad. Niedawno nawet lokalizacja tej nekropolii była nieznana. Jednak to się zmieniło dzięki Jakubowi Żygawskimu, dyrektorowi Archiwum Państwowego w Zamościu. Swoje odkrycie opisał w artykule pt. „Lokalizacja dawnych zamojskich cmentarzy w oparciu o archiwalne opracowania kartograficzne z XVIII-XIX w.”. Opowiedział także o nim „Kronice Tygodnia”.

Chcecie tę opowieść poznać? Sięgnijcie po papierowe bądź e-wydanie Kroniki Tygodnia.

 

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe