Cisza, która wzywa... (TYLKO W GAZECIE)

  • 15.10.2020, 08:31
  • Agnieszka Piela
Cisza, która wzywa... (TYLKO W GAZECIE) To grób Świeżawskich z Łykoszyna. Kaplica jest w takim lochu.
Złego stanu zabytkowych grobowców nie widać, bo są ukryte pod winobluszczem.

Na wielowyznaniowym cmentarzu w Nabrożu (gm. Łaszczów) pojedyncze mogiły, kaplice grobowe dawnych właścicieli ziemskich odchodzą razem z pamięcią ostatnich świadków. Cmentarz jest wprawdzie wpisany do rejestru zabytków, ale dość słabo opisany. Niemal wszystkie zabytkowe kaplice, wyglądają tak samo. Zarosły winobluszczem.

Ponoć, my Polacy, dbamy tylko o groby swoich bliskich. Obce zarastają, kruszeją i znikają z przestrzeni cmentarzy. Bo zwykle brakuje czasu, aby się nimi zająć, a zawsze brakuje funduszy, aby je odremontować.

Cmentarz w Nabrożu to perełka historyczna. Oglądając zabytkowe groby i kaplice cmentarne, niczym w książce, można odczytać losy okolicznych wiosek i związanych z nią rodów: Chrzanowskich (Tuczapy), Rakowskich (właścicieli Starej Wsi), Świeżawskich (Łykoszyn), Wysoczańskich (Dutrowa i Kryszyna), Kołaczkowscy z Dobużka, Jurnatowskch... Wciąż zachowało się pięć kaplic grobowych świadczących o zamożności poszczególnych rodów. Cztery są usytuowane na starym cmentarzu wzdłuż alejki. Piąta lub pierwsza (zależy od której strony wejdziemy na cmentarz) znajduje się blisko muru i nieczynnej bramy od strony głównej szosy. Wejścia ukryte pod winobluszczem. Zamurowane. Wszystkie są w złym stanie. Może poza największą kaplicą Rakowskich.

Więcej o historii cmentarza dowiesz się z nowego wydania Kroniki Tygodnia. Możesz je nabyć w wersji papierowej albo elektronicznej.

Agnieszka Piela

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe