Hej wesele w Łaszczówce!

  • 17.10.2020, 08:13
  • wd
Hej wesele w Łaszczówce!
KGW "Sąsiadeczki" przypomniało jak dawniej wyglądało wiejskie wesele. 4 października w Łaszczówce działo się, oj działo!

Pana Młodego do chaty Panny Młodej prowadzili muzykanci z Kapeli Bełżeckej. Starosta i starościna weselni mocno posprzeczali się o wiano, ale w końcu ubili targu. Potem były zrękowiny, błogosławieństwo młodych, przejście przez weselną bramę, potańcówka na placu, śpiewy, tańce, oczepiny. Nie zabrakło prezentów. Od KGW Przeorsk młodzi dostali miotłę i tobołek z poduszką, od Jezioranek – kopertę, od KGW Majdanek pudło... po telewizorze. Stoły uginały się od pysznego jadła. 

– Było z 600 gotowanych pierogów, pierogi pieczone, galareta, kasza ze skwarkami, smalec z ogórkami, bigos, krężałki. Gościnę przygotowały panie z Łaszczówki. Kaszankę zrobiła Zdzisia Kuks. Zawijaki, czyli rolady z makiem, Danusia KrupaCzesia Majcher z Jezioranek pomogła nam upiec korowaja, wcześniej uczyła nas tego na warsztatach – wylicza Alicja Babiarz, przewodnicząca KGW Łaszczówka. Dekoracje weselne też gospodynie robiły same, stroje były ich, tylko suknię ślubną pożyczyły od Barbary Krajewskiej z Przeorska. A w młodą parę wcielili się najmłodsi członkowie KGW Łaszczówka.

– Teraz im wszyscy życzenia składają, a oni nie wiedzą jak się rozwieść – śmieje się przewodnicząca koła. Ale być może "rozwodu" nie będzie, bo podobno dzięki projektowi "Jak to dawniej bywało – weselne tany" coś między nimi zaiskrzyło...

Organizatorami wesela były KGW "Sąsiadeczki", Stowarzyszenie Wsi Łaszczówka, Szkoła Podstawowa w Łaszczówce (uczniowie przygotowali piosenki pod kierunkiem Agnieszki Kuceł i Elżbiety Malinowskiej). 

wd

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe