Z imienia za pomoc Żydom (TYLKO W GAZECIE)

  • 14.10.2020, 06:16
  • Leszek Wójtowicz
Z imienia za pomoc Żydom (TYLKO W GAZECIE) Fot. UG Księżpol Mieszkańcy Starego Lipowca i Aleksandrowa to pierwsi „zawołani po imieniu” z Lubelszczyzny.
Anastazja, Roman i Franciszek Kusiak, a także Katarzyna Grochowicz, Katarzyna Rybak i Jan Zaręba to mieszkańcy Starego Lipowca i Aleksandrowa. Zostali zamordowani przez Niemców wraz z młodą Żydówką za pomoc udzieloną tej ostatniej. Do ich upamiętnienia doszło 8 października w ramach projektu „Zawołani po imieniu”.

– Właśnie tutaj zginęło siedmiu mieszkańców wsi – mówiła podczas odsłonięcia kamienia z tablicą pamiątkową przy przystani rowerowej w Starym Lipowcu (gm. Księżpol) wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin. – Na kamieniu są wyryte ich nazwiska po to, żeby przetrwały na wieki, żeby pamięć o tych strasznych wydarzeniach nie zatarła się, żeby młode pokolenie wiedziało, gdzie mieszka i jaką cenę mieszkańcy zapłacili za pomoc.

Dlaczego siedmioro? Dowiesz się tego z nowej Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe