Zamojskie ulice. Śladami starej szkoły rycerskiej (TYLKO W GAZECIE)

  • 07.10.2020, 07:06
  • Bogdan Nowak
Zamojskie ulice. Śladami starej szkoły rycerskiej (TYLKO W GAZECIE) Fot. Ze zbiorów APZ Dawna brama kamienicy przy ul. Kołłątaja (obecnie wejście do hotelu). Zdjęcie z lat 60. ub. wieku. Wykonała je Maria Matuszewska.
Ulica im. Hugona Kołłątaja powstała w 1580 roku i należy do najstarszych w Zamościu. Można nią przejść z ulicy Akademickiej na Rynek Wielki. Wiadomo, że w latach 90. XVI wieku funkcjonowała jako Lubelska, a w XIX wieku nazywano ją Ordonanshauzową. Skąd taka dziwna nazwa?

Gmach dawnej scholasterii, gdzie wcześniej rezydował scholastyk będący członkiem kapituły sprawującej nadzór nad szkołami diecezji, zajął ordonanshauz. Ten budynek znajdował się podobno kiedyś gdzieś pomiędzy seminarium i zamojską Akademią. Rezydował w nim ordonator. Taka funkcja była znana w wojsku polskim, ale także w armiach zaborczych. Według słownika języka polskiego pod redakcją W. Doroszewskiego był to „intendent czuwający nad skarbem wojskowym”, ale także szpitalami i wyżywieniem żołnierzy.

Była to zatem ważna w zamojskiej twierdzy instytucja.

Więcej o historii ulicy Kołłątaja przeczytasz tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe