Zamość: Uczeń I LO laureatem ogólnopolskiej olimpiady

  • 02.10.2020, 13:09
  • ak
Zamość: Uczeń I LO laureatem ogólnopolskiej olimpiady Fot. I LO Zamość
Wielki sukces Marcina Sokołowskiego, ucznia I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Znalazł się w gronie laureatów XIII Ogólnopolskiej Olimpiady Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922, „O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej”, organizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Był czwarty w kraju.

Aby dostać się do finału tego historycznego konkursu, trzeba było przejść przez dwustopniowe eliminacje. Zamojski licealista poradził sobie w nich znakomicie. Bardzo szeroką wiedzą wykazał się również w etapie centralnym.

Uczestnicy olimpiady musieli przejść przez dziesięć konkurencji: broń i barwa, eksponat, malarstwo historyczne, geografia, archiwalia,  literatura i poezja, pieśń, Warszawa na przełomie XIX i XX wieku. To nie koniec. Mieli również za zadanie wcielić się w rolę przewodnika i zaprezentować wybrane stołeczne pomniki historii przed innymi zawodnikami i komisją olimpiady. Ponadto musieli napisać pracę na temat losów przodków podczas działań wojennych związanych z odzyskaniem przez Polskę wolności. 

Marcin wypadł świetnie. Maksymalną liczbę punktów zebrał w archiwaliach, eksponatach i oprowadzaniu. Dało mu to czwartą pozycję w kraju i tytuł laureata olimpiady. Licealista odebrał specjalny dyplom z rąk Jana Kasprzyka, Ministra Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe