Gm. Susiec: Patriotyczne uroczystości w Błudku

  • 01.10.2020, 14:15
  • red., bn
Gm. Susiec: Patriotyczne uroczystości w Błudku
Na sobotę (3 października) w Błudku w gminie Susiec zaplanowano doroczne uroczystości patriotyczne upamiętniające likwidację działającego tutaj obozu NKWD i UB. 

Ten obóz nazywa się czasami "Małym Katyniem". Został założony w Błudku (gm. Susiec) w 1944 r. Więziono w nim podobno ok. 180 schwytanych przez komunistyczną służbę bezpieczeństwa członków polskiego podziemia niepodległościowego, głównie z AK. Byli tam głodzeni i zmuszani do katorżniczej pracy. W końcu polskie podziemie podjęło decyzję o rozbiciu tego obozu. 

Akcję przeprowadzono 26 marca 1945 r. Niestety, więźniów nie udało się uwolnić (zostali dzień wcześniej wyprowadzeni z obozu do stacji kolejowej i gdzieś wywiezieni). Partyzanci dopadli jednak m.in. komendanta i prokuratora przebywającego w obozie. Obaj dostali wyroki śmierci. 

O tych wydarzeniach w czasach PRL-u zapomniano. Jednak pod koniec lat 90. ub. wieku Bronisław Malec, jeden z byłych partyzantów (twierdził, że brał udział w akcji wyzwolenia obozu) postawił w Błudku dwa pomniki oraz kilka pamiątkowych tablic. W ten sposób przywrócił pamięć o obozie. 

Szczegóły tegorocznych obchodów, które rozpocząć się mają o godz. 10 na plakacie.

red., bn

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe