Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 09:07

Orka Zamość druga w III rundzie Wojewódzkiej Ligi Open

W niedzielę (27 września) zamojska kryta pływalnia gościła pływaków województwa lubelskiego w ramach III rundy Wojewódzkiej Ligi Open. Gospodarze, pływacy UKS Orka Zamość zajęli drużynowo drugie miejsce.

Autor: Fot. UKS Orka Zamość

Zgodnie z regulaminem startują zawodniczki i zawodnicy 13 letni i starsi, bez podziału na kategorie wiekowe. Regulamin dopuszcza start w dwóch konkurencjach indywidualnych i jednej sztafecie. Mimo wielu obostrzeń i dodatkowych obowiązków związanych z pandemią jakie spadły zarówno na organizatorów jak i na startujące ekipy, do Zamościa przyjechali: Fala Kraśnik, Olimpia Lublin, Lublinianka, Kraszak Biała Podlaska, Swim Team Lubartów i Wisła Puławy. Zamojska Orka osłabiona absencją chorobową dwóch czołowych zawodniczek Julii Malinoś i Klaudii Malec wystawiła 11 osobowy zespół: Nina Leszkowicz, Kasjana Wyłupek, Igor Baniak, Marcel Wieczerzak, Izabela Naklicka, Olaf Lupa, Michał Kropornicki, Julia Bednarz, Zuzanna Sioma, Katarzyna Szuper i Rafał Chyrchała.

W klasyfikacji drużynowej Orka z 217 punktami uplasowała się na miejscu 2 o 13 punktów przegrywając z Falą Kraśnik-230 pkt. Na miejscu 3 skalsyfikowany został zespół Olimpii Lublin-199 pkt. Czwarte miejsce, już ze znaczną stratą wywalczył zespół Wisły Puławy-91 pkt. Według regulaminu w każdej konkurencji może startować dowolna liczba zawodników, ale punktuje tylko trzech najlepszych z każdego klubu według klucza: 1 miejsce 13 pkt, 2 miejsce-11 pkt, 3 miejsce-10 pkt itd. Po rozegraniu trzech rund klasyfikacja na górze tabeli jest następująca: 1. UKP Fala Kraśnik-429 pkt., 2. AZS UMCS Lublin-369 pkt., 3. UKS Orka Zamość-324 pkt., 4. KS Olimpia Lublin-201 pkt., 5. Wisła Puławy-159 pkt. Po 3 rundach sklasyfikowanych jest 15 klubów.

Klubowy ranking medalowy wygrała Wisła Puławy- 6 medali (5-0-1), przed Falą Kraśnik- 14 medali (4-7-3) i Orką Zamość-12 medali( 4-3-5).

W konkurencji 50 m stylem dowolnym 2 była Katarzyna Szuper-27,88 a 3 Iza Naklicka-29,72. Zwyciężyła Amelia Wysocka z Kraśnika-27,00. Wśród panów bezkonkurencyjny okazał się Rafał Chyrchała-25.68.

Żabkarski sprint na 50 m wygrała Anna Pecio z Puław-34,50 przed Anną Wilk z Kraśnika 35,33 i Julią Bednarz z Orki-35.66. Bardzo dobrze popłynęły również najmłodsze w stawce Kasjana Wyłupek 38,94 i Nina Leszkowicz-42.06. Olaf Lupa w tej samej konkurencji zajął miejsce 4 z czasem 35.29.

100 m stylem grzbietowym po zaciętej walce wygrała Zuzanna Sioma-1:04.25, na 2 miejscu dopłynęła zawodniczka Fali Kraśnik Maja Ryfka-1:04.93.

Obie te zawodniczki dosłownie po kilku minutach odpoczynku stoczyły kolejną zaciętą walkę, tym razem na 50 m stylem motylkowym. Teraz role się odwróciły, minimalnie lepsza okazała się kraśniczanka. Maja Ryfka zajęła miejsce 2-31.39, Zuzanna Sioma miejdce 3-31.40 a wygrała bardziej wypoczęta Gabriela Król-29.16. Wśród panów na 4 miejscu uplasował się Michał Kropornicki-29.03.

W konkurencji 100 m stylem dowolnym na dwóch pierwszych miejscach, podobnie jak na 50 metrów zameldowały się Amelia Wysocka-59.37 przed Katarzyną Szuper-1:00.84. Iza Naklicka tym razem z czasem 1:06.90 zajęła miejsce 4. W rywalizacji panów ponownie równych sobie nie miał Rafał Chyrchała, zwyciężył z czasem 55.63.

Drugie zwycięstwo, tym razem na 100 metrów stylem zmiennym odniosła Gabriela Król z Wisły-1:06.54 wygrywając z zawodniczką Orki Julią Bednarz-1:08.39. Bardzo dobrze, ponownie spisała się młoda Kasjana Wyłupek, która z czasem 1:12.15 zameldowała się na miejscu 5. W konkurencji panów 3 na tym dystansie był Olaf Lupa-1:10.31.

Złoty medal, na koniec zawodów dorzuciły jeszcze dziewczęta w sztafecie 4x50 stylem zmiennym. Zespół w składzie: Zuzanna Sioma-grzbiet, Julia Bednarz-źabka, Katarzyna Szuper-delfin i Izabela Naklicka-kraul, uzyskały czas 2:06.30. Panowie w składzie: Rafał Chyrchała-grzbiet, Olaf Lupa-żaba, Michał Kropornicki-delfin i Igor Baniak-kraul, wywalczyli z czasem 2:04.96 medal brązowy.

Wśród najlepszych zawodniczek zawodów wyłanianych za sumę punktów z dwóch startów wg. tabel FINA okazała się Amelia Wysocka z Fali, 2 miejsce zajęła Gabriela Król z Wisły, 3 miejsce Katarzyna Szuper z Orki, 4 była Zuzanna Sima- Orka a 5 Julia Bednarz również zawodniczka Orki.

Wśród panów wygrał zawodnik puławskiej Wisły Oliwier Kozieński, 2 był Andrzej Serga z Olimpii Lublin , 3 Rafał Chyrchała z Orki, 4 Błażej Paszkowski z Fali a 5 Ernest Szychiewicz z Olimpii.