Zamość: Od stycznia więcej za śmieci?

  • 27.09.2020, 06:20
  • Agnieszka Piela
Zamość: Od stycznia więcej za śmieci? Fot. pixabay.com
28 września zamojscy radni kolejny raz zmierzą się z problemem śmieciowym w mieście. Czy podejmą wyzwanie?

Jeszcze pod koniec sierpnia prezydent Andrzej Wnuk zapowiedział przygotowanie projektu uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty i wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadów komunalnych. Taki projekt już jest. Prezydent proponuje dwie metody ustalenia opłaty: od osoby w zabudowie jednorodzinnej i od zużycia wody w wielorodzinnej. 

W przypadku pozostawienia metody "od osoby" stawka opłaty za selektywne zbieranie odpadów za jedną osobę zamieszkującą daną nieruchomość wyniesie 25 zł. Jeśli nie zdecydujemy się na segregację śmieci stawka ta wynosić ma 50 zł od osoby. Dalej będzie obowiązywała ulga 1 zł dla mieszkańców budynków jednorodzinnych za posiadanie przydomowego kompostownika.

Druga z propozycji prezydenta to metoda naliczania opłaty "za zużycie wody". Tu stawka miesięcznie została skalkulowana na 8,90 zł za 1 m3 przy segregacji odpadów. W przypadku nieselektywnego zbierania śmieci zapłacimy 17,80 zł za 1m3. Przyjęto średnie zużycie wody 2,7 m3. Zmiany miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że zmiana metody ustalenia opłaty wynika z konieczności uszczelnienia systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Miasto z roku na rok dopłaca do gospodarki odpadami z innych środków niż dochody z tytułu opłat. O czym przekonaliśmy się na sierpniowej sesji, kiedy to zostały przesunięte środki budżetowe z zadań oświatowych, kultury i sportu w kwocie 2 mln zł.

To nie koniec podwyżek. Jak informuje PGK od 5 października wzrasta cena wody (zł/m3) z 2,79 zł na 2,88 zł - czyli 0,09 zł brutto. Natomiast cena ścieków (zł/m3) z 4,59 zł wzrasta na 4,83 zł (więcej o 0,24 zł brutto). 

Agnieszka Piela

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tade
Tade 27.09.2020, 14:17
Skandal! Mieszkańcy bloków mają płacić od każdego zużytego metra sześciennego wody a w domkach jednorodzinnych tylko stała stawka od osoby.
Darek_zmc
Darek_zmc 27.09.2020, 11:19
brak na adwokata dla prezesa mulawy , ale może teraz wnuka zamkną skoro go sądzą ....
  Mieszkaniec
Mieszkaniec 27.09.2020, 09:03
No to zrobimy referendum i odsuniemy Wnuka kolesiów i radnych od takiego zarządzaniem miasta co kasy brak na ogromne gaże

Pozostałe