Gm. Józefów: Ku pamięci Żydów

  • 25.09.2020, 15:08
  • lew
Gm. Józefów: Ku pamięci Żydów We wrześniu 1942 r. hitlerowcy zabili w tym miejscu 25 Żydów.
We wrześniu 1942 r. w Stanisławowie (gm. Józefów) hitlerowcy zabili 25 Żydów. Przez wiele lat miejsce ich pochówku nie było eksponowane, ale w końcu stanął pomnik z tablicą poświęconą pamięci ofiar.

Inicjatorem upamiętnienia tego miejsca był prezes Fundacji „Pamięć, która trwa” Zbigniew Niziński, który podczas uroczystości przypomniał wydarzenia sprzed 78 lat. Informacje czerpał m.in. z rozmów z Marią Kudełką ze Stanisławowa, która była świadkiem tragedii. Podczas odsłonięcia pomnika towarzyszyła jej Joanna Kudełka, która również pamięta wymordowanie Żydów w lesie przez Niemców. Modlitwy za ofiary zbrodni odmówili naczelny rabin Polski Michael Schudrich i biskup pomocniczy senior archidiecezji lubelskiej Mieczysław Cisło.

W odsłonięciu monumentu uczestniczyli przedstawiciele Fundacji „Pamięć, która trwa”, Kancelarii Prezydenta RP i władz gminy Józefów, duchowni różnych wyznań, delegacje szkolne, świadkowie tragicznych wydarzeń oraz wykonawca pomnika Jan Pastuszek. Uroczystość przygotowali nauczyciele i uczniowie SP w Stanisławowie.

Uczestnicy uroczystości przy nowym pomniku złożyli wieńce i kwiaty, a uczniowie SP w Stanisławowie zaprezentowali okolicznościowy montaż słowno-muzycznych. W ich imieniu oraz pracowników szkoły dyrektor Anna Mazurek zadeklarowała, że placówka będzie kultywować pamięć o pomordowanych i dbać o pomnik.

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe