Coraz więcej Ukraińców u nas pracuje

  • 26.09.2020, 06:05
  • lew
Coraz więcej Ukraińców u nas pracuje Fot. pixabay.com
Na koniec sierpnia obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych było aż o 24 proc. więcej niż przed epidemią COVID-19. Tak wynika ze statystyk biłgorajskiego oddziału ZUS.

Przed wybuchem epidemii ubezpieczenie społeczne w oddziale ZUS w Biłgoraju, który obejmuje między innymi teren Chełma i Zamościa, miało 2,3 tys. obcokrajowców. W trakcie lockdownu ta liczba nieznacznie spadła. Ale już w czerwcu cudzoziemcy zaczęli wracać do pracy w Polsce. Na koniec sierpnia w rejestrach biłgorajskiego ZUS było 2 855 ubezpieczonych obcokrajowców, czyli o 24 proc. więcej niż przed epidemią. Przeważali obywatele Ukrainy, których było 2 478. Na drugim miejscu byli Białorusini – 107.

– Ponad połowa ubezpieczonych cudzoziemców pracuje na umowę o pracę, a 120 osób prowadzi własną działalność gospodarczą – informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Pozostali są zgłoszeni w ZUS przede wszystkim z tytułu umów zleceń.

W całym województwie lubelskim jest 20,7 tys. ubezpieczonych obcokrajowców. To o 9 proc. więcej niż przed epidemią. W całej Polsce na koniec sierpnia ubezpieczenie w ZUS miało 480,9 tys. obywateli Ukrainy. Na drugim miejscu byli Białorusini (44,1 tys.), na trzecim Gruzini (10,5 tys.).

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe