Zamojskie ulice. Tysiące pękatych beczek soli (TYLKO W GAZECIE)

  • 23.09.2020, 07:09
  • Bogdan Nowak
Zamojskie ulice. Tysiące pękatych beczek soli (TYLKO W GAZECIE) Fot. Ze zbiorów APZ Plac Stefanidesa i fragment ulicy Solnej (na pierwszym planie). Zdjęcie wykonano w latach 70. ub. wieku.
Szlaki handlowe – solne miały dla Zamościa ogromne znaczenie. Wożono nimi ten cenny towar z południa i ziem wschodnich Rzeczpospolitej m.in. na zachód Polski i Europy.

Tak było od czasów króla Stefana Batorego, który zatwierdził dla Zamościa ważne prawo składu. Wśród wyszczególnionych towarów, które mogły do tego miasta trafiać, była sól. I stąd wziął się w mieście Rynek Solny.

Chcecie wiedzieć więcej o historii tego placu? Czytajcie w nowej Kronice Tygodnia.

Bogdan Nowak

Zdjęcia (1)

Ulica Solna i Rynek Solny w Zamościu współcześnie.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ZAWISZA CIEMNY
ZAWISZA CIEMNY 24.09.2020, 19:16
I pomyśleć, że tak wyglądał ten plac w najlepszym okresie ,,gierkocudów''

Pozostałe