Jerzy Leopold Krzyżewski został Honorowym Obywatelem Miasta Hrubieszowa

  • 18.09.2020, 09:03
  • red
Jerzy Leopold Krzyżewski został Honorowym Obywatelem Miasta Hrubieszowa Fot. UM Hrubieszów
Decyzja nie zapadła jednomyślnie (jeden z radnych był przeciwko), ale ostatecznie zdecydowana większość zagłosowała "za" i podczas nadzwyczajnej sesji radni Hrubieszowa postanowili Jerzemu Leopoldowi Krzyżewskiemu przyznać pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

Jerzy Leopold Krzyżewski zmarł niedawno, 26 sierpnia. Był postacią wyjątkową dla Hrubieszowa, regionalistą, kolekcjonerem i pasjonatem historii. Podejmował szereg działań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i historycznego Ziemi Hrubieszowskiej dla przyszłych pokoleń. Był aktywnym działaczem Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego, a od 1996 roku jego prezesem.

Organizował sesje i konferencje naukowe, wspierał badania archeologiczne, prowadził szeroką współpracę z regionem przygranicznym Ukrainy (Włodzimierz Wołyński, Łuck) oraz z Ziomkostwem Hrubieszowian w Izraelu. Był członkiem Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP, Przewodniczącym Kapituły Nagrody Miasta Hrubieszowa – Statuetki Króla Władysława Jagiełły. Przyczynił się w dużym stopniu do popularyzacji turystyki w powiecie hrubieszowskim, założył Oddział PTTK w Hrubieszowie.

Za swoją działalność został odznaczony m.in. Nagrodą Miasta Hrubieszowa, Nagrodą Regionalną im. dra Zygmunta Klukowskiego, Złotym Krzyżem Zasługi, Brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i odznakami honorowymi Zasłużonego Działacza Kultury, Zasłużonego dla Kultury Polskiej, Zasłużonego dla Województwa Lubelskiego.

Więcej na ten temat w najbliższym, papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.

red

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
bik
bik 18.09.2020, 12:11
o zmarłych mówi sie tylko dobrze
DR
DR 18.09.2020, 19:56
Nie zawsze. Popatrz na badania historyków - ocena osób.

Pozostałe