Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 13:28
Reklama Bnaer reklamowy A 1 - Krok za krokiem
Reklama baner wyborczy Michał Mulawa

Potrzebne godne upamiętnienie

Pamiątkowa tablica na parkanie bramy nr 2 w Stoczni Gdańskiej została zamontowana 20 sierpnia 1981 r. Uwieczniono na niej m.in. spracowane dłonie robotnika i sylwetkę zamojskiego Ratusza. Symboliczne upamiętnienie ufundowali pracownicy ówczesnych Zamojskich Fabryk Mebli. Teraz zostanie odnowione.
Potrzebne godne upamiętnienie
Jerzy Zacharow i pamiątkowa tablica w Gdańsku.

Ta płyta była pierwszą, która znalazła się w tak ważnym dla naszej historii miejscu – mówi Jerzy Zacharow, zamojski społecznik oraz opozycjonista z czasów PRL-u. – Wykonano ją z masy epoksydowej. Ten materiał okazał się nietrwały. Gdy byliśmy ostatnio w Gdańsku, podczas rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, zauważyliśmy, że tablica pamiątkowa wygląda źle. Należy ją wymienić.

Zamojskie Fabryki Mebli stanęły w Zamościu na czele solidarnościowego zrywu. To tam w dniach 10-11 września 1980 r. doszło do strajku, który zakończył się porozumieniem z dyrekcją zakładu. Powstał wówczas komitet strajkowy, który przekształcił się po pewnym czasie w komitet robotniczy, a następnie w Komitet Założycielski NSZZ "Solidarność". Na jego czele stanął Witold Jaruzel. To właśnie delegacja tego komitetu odwiedzała siedzibę "S" w Gdańsku. Wówczas zamontowano pamiątkową tablicę na parkanie bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Miała ona podkreślać zamojski wkład w ogólnopolski rozwój "Solidarności".

 – Utrzymywaliśmy kontakty z pracownikami stoczni z wielu powodów i na różnych poziomach – podkreśla Jerzy Zacharow.  – Tam pracowali przecież ludzie pochodzący z Zamościa. Wśród nich był m.in. Mirosław Waga.

To wszystko był początek, impuls dla niezadowolonych z komunistycznych rządów mieszkańców Zamościa (oczywiście nie należeli do nich wszyscy obywatele). Po pewnym czasie powstał także Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ "Solidarność", a sympatyków "S" stale przybywało. Przyszło jednak za to zapłacić. Gdy wprowadzono stan wojenny (13 grudnia 1981), internowano część załogi ZFM. Niektóre źródła wspominają nawet o kilkudziesięciu osobach, które spotkał taki los. 

 – Nie, to przesada. Pamiętam, że było ich w ZFM kilku... nawet chyba nie dziesięciu – zastanawia się Jerzy Zacharow. – Co stało się w tym czasie ze mną? Pracowałem w ZFM do 16 lipca tamtego roku. Potem przeszedłem do zamojskiego Kombinatu Budowlanego, gdzie zakładałem "Solidarność". I także znalazłem się wśród osób internowanych.  

Jerzy Zacharow nigdy o tamtych wydarzeniach nie zapomniał. Reprezentował podczas ostatnich obchodów podpisania porozumień sierpniowych w Gdańsku m.in. Stowarzyszenie Internowanych Zamojszczyzny. To były dla niego wzruszające chwile. Zapadła wówczas decyzja o odnowieniu pamiątkowej tablicy. Wygląda na to, że od słów uda się szybko przejść do czynów.

 – Inicjatywę poparł Zbigniew Tracichleb, prezes PKP Linia Hutnicza-Szerokotorowa z Zamościa. Dzięki wsparciu tej spółki uda nam się tę tablicę wykonać na nowo, ale już z trwalszego materiału. To dla nas bardzo ważne – mówi Jerzy Zacharow. –  Zastanawiamy się jeszcze jak to zrobić. Myślę, że zaproponujemy jej wykonanie zamojskiemu Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych. Bo ta tablica naprawdę powinna wyglądać godnie, odpowiednio.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
czytelnik 19.09.2020 19:38
Jurek -popieram i jestem ZA-pamiętam tamten burzliwy czas w ZFM,my z biura z inż,Kogutem iinnymi pracownikami zarzadu spisaliśmy nasze postulaty które zanieśliśmy z Markiem Splewińskim na montownię gdzie wówczas znajdował się Komitet Strajkowy z Witkiem Jaruzelem.Niedawno Witek zmarł.Nie wspomnę o Zdzicchu Buczkowskim-też nie żyje z Labuń również internowany-pracownik ZFM.Powojnie odpracowywał swe mlode lata przez kilka lat w kopalni gdzie skała pzydusiła mu nogę,był szykanowany a póżniej internowany. Mlode lata Buczkowskiego byłyby kanwą do nijednego filmu.Ponadto strajki w Fabryce zaczynały się już wcześniej jeszcze za Gomułki.ale to oddzielny temat.

 

 

ReklamaBaner reklamowy - firma suflidowo
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: Bolszewicy.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: Jasio 1 cy.Treść komentarza: Rząd chce by dzieci były GŁUPIE na POziomie ich ministrów ! Nie może być obywatel mądrzejszy od ministry , głupi obywatel to obywatel łatwo dający się manipulować ! To taki typowy wyborca platformy obywatelskiej - tuman POspolity ! Na wzór szefa partii :)Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:42Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: trwTreść komentarza: Ocena z religii nie była wliczana do średniej, kiedy ja chodziłem do liceum 30 lat temu. Widać jak kościół kat. rozszerzył swoje wpływy. Dobrze, że zostaną one należycie ukrócone.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:35Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: BeckerTreść komentarza: Oby tym razem fontanna była sprawna dłużej niż kilka tygodni.... szczególnie w sezonie turystycznymData dodania komentarza: 27.03.2024, 20:41Źródło komentarza: Zamość: Ruszyły prace przy fontannie. W czerwcu ma już działaćAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Rozmowa z krzesłem zawsze kończt się bezsensem.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 19:19Źródło komentarza: W środę strajk generalny rolników w całej Polsce [MAPA] Możliwe utrudnienia w gm. SitnoAutor komentarza: Pociesznie są ci komuniści z GW i wy za nimiTreść komentarza: ,,chcą wolnego w Wolny Piątek"Data dodania komentarza: 27.03.2024, 18:27Źródło komentarza: Czy Polacy chcą wolnego w Wielki Piątek? Sondaż dał jednoznaczną odpowiedź
Reklama
Reklama