Zamojskie biuro rzeczy znalezionych. Tu po zgubę

  • 18.09.2020, 06:00
  • AP
Zamojskie biuro rzeczy znalezionych. Tu po zgubę Fot. pixabay.com
Rzeczy znalezione na terenie powiatu zamojskiego przechowuje starostwo. Rzeczy zgubionych w mieście będzie można szukać w Biurze Rzeczy Znalezionych. Prowadzi je w zamojskim Ratuszu Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego.

Do tej pory rzeczami znalezionymi w sposób uproszczony zajmowała się Straż Miejska. Było to jedno z jej zadań. Niedawno zostało to sformalizowane i przechodzimy w tryb w pełni odzwierciedlający sytuację prawną. Przybywało rzeczy znalezionych i trzeba było to uporządkować. Część takich rzeczy znajduje się na policji. Teraz każdy, kto coś znajdzie, będzie mógł zgłosić się z tym do Straży Miejskiej. Wszystko zależy od znaleziska. Nasz wydział rozpoczyna na nowo ewidencję rzeczy znalezionych – mówi Krzysztof Rusztyn, dyrektor wydziału.

Do depozytu Biura trafią rzeczy znalezione, porzucone na terenie miasta lub znalezione przez osobę mieszkającą w Zamościu, których szacunkowa wartość przekracza 100 zł. Są to m.in.: pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności, rzeczy o wartości historycznej, naukowej i artystycznej, dokumenty i sprzęt wojskowy. W Biurze znajdą się także rzeczy znalezione w budynkach publicznych lub pomieszczeniach otwartych dla publiczności, ale także w środkach transportu publicznego nieodebrane w ciągu 3 dni.

Jednym z zadań Biura jest poszukiwanie osób uprawnionych do odbioru rzeczy znalezionej i zawiadamiania ich o możliwości odzyskania zguby. Rzeczy znalezione i dostarczone do Biura będą przechowywane w pomieszczeniach magazynowych, pod zamknięciem lub na kontach depozytowych Miasta Zamość do momentu odbioru rzeczy przez właściciela lub znalazcę, jeżeli bezskutecznie minął termin odbioru rzeczy, przez jej właściciela.

Nie wszystko jednak, co znajdziemy na ulicy zostanie przyjęte w Biurze. Z odmową spotkamy się, gdy znajdziemy m.in. spinkę do włosów (chyba, że ma wartość historyczną lub np. jest wysadzana diamentami), dowód osobisty, paszport, broń, amunicję, materiały wybuchowe i łatwopalne. W tych przypadkach należy zawiadomić policję. Odmowa przyjęcia rzeczy znalezionej poniżej wartości 100 zł uprawnia znalazcę do postąpienia według własnego uznania, może np. ją wyrzucić lub zatrzymać.

Biuro jest czynne: poniedziałek, środa, czwartek w godz. 8.00-15.00, wtorek w godz. 8.00-16.00, piątek w godz. 8.00-14.30.

AP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe