Trenerski beton - felieton sportowy Tomka Tomczewskiego

  • 03.09.2020, 08:00
  • Tomasz Tomczewski
Trenerski beton - felieton sportowy Tomka Tomczewskiego
Cieszę się, że słychać coraz więcej głosów na temat patologii w szkoleniu piłkarskich trenerów. Bo jak dotychczas, to najczęściej wyklinani byli piłkarze, a szkoleniowcy pozostawiani w świętym spokoju.

Przypomnę, że PZPN wprowadził licencje trenerskie, które sprawiają, że kandydaci muszą słono bulić, żeby móc poprowadzić zespół w marnej trzeciej lidze. Ba, aby móc zasiąść na ławce w spotkaniu Ekstraklasy oraz pierwszej czy drugiej ligi, trzeba posiadać już Licencję PRO (14 tys. + VAT + staż zagraniczny).

Właśnie opublikowano listę 24 szczęśliwców, którzy pozytywnie przeszli rozmowę kwalifikacyjną (!) i rozpoczną kurs. Kilkudziesięciu zostało zaś odpalonych. Ciekawe, w czym byli gorsi od szczęśliwców? Dlaczego wybrańców jest tylko tylu? Tutaj sprytnie interpretuje przepisy PZPN. Otóż UEFA i owszem – ogranicza liczbę kursantów do 24, ale jednocześnie zostawia możliwość organizacji kilku kursów rocznie. W Polsce ma miejsce tylko jeden.

W efekcie o przyjęciu na kurs decyduje dyrektor Szkoły Trenerów PZPN Dariusz Pasieka, który sam jako szkoleniowiec nie zdołał nawet zdobyć średnio jednego punktu w meczu. Tym samym przypływ świeżej krwi jest skutecznie powstrzymywany i nie ma mowy o żadnej konkurencji. Gdyby władze polskiej piłki rzeczywiście miały na sercu dobro polskiej piłki, to uprościłyby system licencyjny, dając w ten sposób szansę większej grupie trenerów.

Tyle mówi się, że piłkarzom w drużynie potrzebna jest zdrowa rywalizacja. Identycznie jest z trenerami. Trzeba jak najszybciej "odbetonować" to środowisko i dać szansę młodym i ambitnym szkoleniowcom. Na pewno nie przyniosą nam w Europie większego wstydu niż ci z licencjami PRO, którzy potykali się o „potęgi” z Islandii, Estonii czy Luksemburga.

Tomasz Tomczewski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
RW
RW 03.09.2020, 08:20
to proszę sobie porównać ile w tej 3 lidze sobie życza ci "trenerzy". A później szkolą jak Wdowczyk na przykład.
A jeżeli chodzi o PZPN i prezesa to obecnie jest ciekawszy temat -> cenzura "wolnego sądu" na pisanie o tym panu

Pozostałe