Werbkowice: Zebrano trzykrotnie więcej

  • 05.09.2020, 06:16
  • Mariusz Parol
Werbkowice: Zebrano trzykrotnie więcej Mariusz Sawa: Od 5 lat wspólnie z innymi pracuję przy rekonstrukcji i renowacji prawosławnego cmentarza w Werbkowicach.
Ponad 1,7 tys. zł zebrano na dokończenie renowacji prawosławnego cmentarza w Werbkowicach. Zbiórką pieniędzy w Internecie zajął się Mariusz Sawa.

Internetową zbiórkę pieniędzy dla organizatora prac renowacyjnych – Towarzystwa dla Natury i Człowieka – prowadził Mariusz Sawa, rodowity werbkowiczanin, obecnie mieszkaniec Lublina.  Zorganizował ją w swoje 35 urodziny.         

 – Od 5 lat wspólnie z innymi pracuję przy rekonstrukcji i renowacji prawosławnego cmentarza w Werbkowicach. Miejscu historycznym, wyjątkowym, po drodze donikąd i w dużej mierze do niedawna zupełnie zapomnianym. W grudniu 2015 r rozpoczęliśmy tam wycinkę krzaków. Następnie poszukiwaliśmy nagrobków ukrytych pod warstwą ziemi. Część z nich znaleźliśmy w chaszczach. Większość była zniszczona. Udało się odnaleźć wszystkie nagrobki, postawić je i z nielicznymi wyjątkami, posklejać. Postawiliśmy także tablice informacyjne, wydaliśmy książkę o nekropolii. Od samego początku inicjatywie patronuje Towarzystwo dla Natury i Człowieka z Lublina, bez którego fachowej pomocy i doświadczenia niemożliwe byłoby dokonanie tego wszystkiego. Ale wbrew pozorom pozostało jeszcze trochę pracy: należałoby dokończyć kompletowanie niektórych krzyży i uporządkować w sensowny sposób kamienne pozostałości, z których nie uda się złożyć nagrobków – relacjonuje Mariusz Sawa.

Podczas internetowej zbiórki zgromadzono ponad 1,7 tys. zł, a więc ponad trzykrotnie więcej niż zakładali organizatorzy zbiórki (500 zł).

Na co potrzebne są pieniądze? Nie tylko na prace renowacyjne, czyli związane z tym koszty, jak zakup preparatów do odgrzybiania, klej, cement, piasek, kamienie czy paliwo do kos i pilarek. Opłacenie kosztów dojazdów, noclegów i wyżywienia osób pracujących. Dysponentem pieniędzy jest Towarzystwo dla Natury i Człowieka w Lublinie.

 – W pierwszej kolejności chcielibyśmy zakończyć wszystkie prace w Werbkowicach. Do remontu pozostało kilka nagrobków, a właściwie ich fragmentów, które należałoby skleić. To już drobiazgi. Ale nie mniej pracochłonne. W najbliższych planach jest także remont cmentarzy w Gozdowie i Dobromierz

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
KoNf
KoNf 11.09.2020, 10:14
Brawo Panie Mariuszu
v
v 06.09.2020, 21:22
Zaraz będzie krytyka ze strony Kronikarza Jana Kowalskiego.
Z K
Z K 07.09.2020, 05:48
Zdaje się, że ma większe problemy....
A-M
A-M 06.09.2020, 11:53
To piękne, że są młodzi ludzie, którzy chcą ocalić od zapomnienia miejsca nam wszystkim bliskie, chociaż zupełnie nieznane. Szacunek.
ToTo
ToTo 05.09.2020, 16:05
Gratuluję inicjatywy

Pozostałe