Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 02:20
Reklama Baner reklamowy FOOD P

Szkoła i koronawirus. Jak to wygląda w Zamościu?

Ma być bezpiecznie. A jak będzie? To się okaże. Jutro rozpoczyna się nowy rok szkolny. Jak do nauki w dobie epidemii są przygotowane szkoły w Zamościu? Jak wspiera je samorząd?
  • Źródło: UM Zamość
Szkoła i koronawirus. Jak to wygląda w Zamościu?

Autor: Fot. pixabay.com

Nowy rok szkolny w przedszkolach prowadzonych przez miasto Zamość rozpocznie 1823 dzieci. W szkołach podstawowych: 4840, w szkołach ponadpodstawowych (tj. liceum, technikum, szkoły branżowe I stopnia, szkoły policealne, szkoły przysposabiające do pracy): 6666 osób.

Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego w Wydziale Oświaty Urzędu Miasta Zamość odbyły się spotkania z dyrektorami miejskich przedszkoli i szkół. Omawiano stan przygotowania jednostek do pracy w obecnej sytuacji epidemiologicznej, rozmawiano m.in. o procedurach, jakie będą obowiązywać w placówkach i o organizacji pracy szkoły.

- Będziemy na bieżąco monitorować sytuację, jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorami placówek, a także Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną. Jeśli zajdzie taka potrzeba, podejmiemy decyzję o zamknięciu szkół, jesteśmy do tego przygotowani - mówi Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Miejskie przedszkola pełniły dyżury rotacyjne od 18 maja do końca wakacji. Dyżury odbywały się z zachowaniem reżimów sanitarnych. Nie odnotowano żadnych zdarzeń związanych z zachorowaniami na COVID- 19, nie było zakażeń ani podejrzeń zakażeń, nikt nie został skierowany na kwarantannę. Zainteresowanie rodziców korzystaniem z dyżurów było porównywalne z tym z lat ubiegłych.

Dyrektorzy miejskich przedszkoli wraz z nauczycielami dokładają wszelkich starań, aby warunki w placówkach były jak najbardziej przyjazne i bezpieczne dla dzieci. W oparciu o wytyczne MEN, MZ i GIS dyrektorzy opracowali procedury, które mają zminimalizować ryzyko wystąpienia zakażeń wśród dzieci  i personelu.

Rodzice dzieci starszych nie będą z nimi wchodzić do szatni - dzieci będą odbierane sprzed drzwi przedszkola przez pracownika, a później przyprowadzane do rodzica. Wyjątkiem będą rodzice dzieci, które dopiero rozpoczynają edukację przedszkolną, co wiąże się dla nich z dużym stresem. Sale i sprzęty będą dezynfekowane, a pomieszczenia wietrzone. Nauczyciele będą przypominać dzieciom o częstym myciu rąk. Przedszkola będą pracować do 16:30, by pracownicy mogli zdezynfekować pomieszczenia i przygotować je na następny dzień.  

- Prosimy, by rodzice porozmawiali z dziećmi i wyjaśnili, że należy stosować się do nowych procedur i regulaminów obowiązujących w szkole, że trzeba często myć ręce, a każdy przypadek złego samopoczucia od razu zgłaszać nauczycielowi. Apelujemy, by nie wysyłać do przedszkola lub szkoły dzieci z objawami przeziębienia czy temperaturą- mówi dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Zamość Agnieszka Kowal.

W większości szkół zrezygnowano z organizowania uroczystości rozpoczęcia roku z udziałem wszystkich uczniów, będą to raczej spotkania z wychowawcami w klasach. W części szkół, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, odbędą się spotkania informacyjne dla uczniów, którzy rozpoczynają naukę w klasach pierwszych. W ciągu roku szkolnego nie planuje się organizowania większych wydarzeń typu: jubileusze, choinki, zawody sportowe, konkursy międzyszkolne.

W szkołach zostaną uruchomione wszystkie możliwe wejścia, by ograniczyć grupowanie się większej liczby uczniów w jednym miejscu. Szatnie będą zamknięte, a uczniowie będą się przebierać w klasach. Najliczniejsze szkoły będą pracować w systemie zmianowym, by zmniejszyć liczbę uczniów przebywających równocześnie w szkole, oznacza to, że czas pracy szkół wydłuży się.

Przerwy między lekcjami będą dłuższe, ponieważ klasy będą wietrzone (w klasach 1-3 przerwy między lekcjami będą wyznaczane w różnych godzinach), a pomieszczenia, poręcze, klamki, ławki itp. będą dezynfekowane. Z sal zostaną usunięte te przedmioty/ sprzęty, których nie będzie można łatwo dezynfekować.

Niewykluczone, że w niektórych szkołach uczniowie będą musieli nosić maseczki na przerwach, kiedy będą przebywać w przestrzeniach wspólnych- dyrektorzy rozważają taką opcję. W każdej placówce zostały przygotowane miejsca izolacji dla uczniów, którzy będą mieli objawy chorobowe. Będą tam przebywać pod opieką nauczyciela do czasu przyjazdu rodziców/ opiekunów. Większość zajęć wychowania fizycznego będzie prowadzona na świeżym powietrzu.

W każdej szkole, w widocznych miejscach, będą umieszczane informacje na temat mycia i dezynfekowania rąk, a także zachowań, które mają na celu zmniejszenie rozprzestrzeniania się wirusa.

Niektórzy dyrektorzy rozważają zakup kamer internetowych do prowadzenia lekcji online bezpośrednio z klasy. Takie rozwiązanie może być zastosowane w sytuacji, kiedy część uczniów chodzi do szkoły, a pozostała grupa przebywa w domu.

W przypadku zdalnego nauczania szkoły w dalszym ciągu mają możliwość wypożyczania uczniom sprzętu szkolnego- co już praktykowano. Z programu „Zdalna Szkoła+” Miasto Zamość zakupiło laptopy do dyspozycji uczniów i nauczycieli za 125 tys. (62 laptopy  z modemami LTE i 40 myszek bezprzewodowych). Wcześniej (w maju) za  100 tys. kupiono 50 laptopów, Marszałek Województwa przekazał zamojskim szkołom 56 tabletów + 56 kart z dostępem do Internetu.

Z przekazanych informacji wynika, że dyrektorzy szkół i przedszkoli złożyli wnioski do Ministra Edukacji Narodowej o środki dezynfekcyjne (2103 pojemniki 5l) i maseczki (39 900 szt.), szkoły podstawowe otrzymały z MEN termometry. Placówki zakupiły również  odpowiednią ilość środków dezynfekcyjnych i ochrony osobistej oraz termometry. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mateusz 31.08.2020 21:16
Markety bez korony a w szkołach takie cyrki. Ciekawe jak wytłumaczą 7 latkowi że na przerwie ma siedzieć sam w kącie i nie biegac z innymi dziećmi. To, że po lekcji będzie biegał na placu zabaw z innymi to ok, ale w szkole całkowita izolacja.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: I tak toTreść komentarza: Wezcie ukraincow do roboty, duzo nie biora 50zl za godzineData dodania komentarza: 18.04.2024, 15:32Źródło komentarza: Znowu słychać lament plantatorów. Boją się o zbiór truskawekAutor komentarza: CyrkTreść komentarza: Takie czasy, sępić, żebrać a ubezpieczyc budynku to szkoda bylo, a przeciez to biznes, wiec stac bylo.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:24Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: fezóJTreść komentarza: Demokratycznie to TfuSSk rolników napierd,lał i dalej będziemy pluli na niemca pluskwo faszystowska.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:22Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: PfffTreść komentarza: Moze im jeszcze pomniki postawcie. Chcieli taliej pracy to maja. Jak babcia klozetowa wpusci bezdomnego za darmo gdy ma sraczke, to tez bedzie pozowac na bohatera? Żałosne.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:21Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życieAutor komentarza: POyebyTreść komentarza: Danke main furer Deuschland zug Breslau kaput w POdziękowaniu oficer Sztazi TW Oskar vel konDonek.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:17Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: szkoda goTreść komentarza: a na co zmarł Piotr Łachno?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 14:53Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życie
Reklama
Reklama