Nauki księżnej

  • 21.08.2020, 09:01
  • AP
Nauki księżnej
Na zaproszenie florysty Piotra Marca do Zamościa przyjechała Katarzyna Zamoyska, promująca swoją książkę "Przeszłość przyszłości, czyli nauki księżnej Izabeli Czartoryskiej dla dzieci". Spotkanie autorskie odbyło się w Lunecie 14 sierpnia.

Książka wzorowana na "Pielgrzymie z Dobromila" z 1861 roku autorstwa księżnej Elżbiety Doroty (zwanej Izabelą) z Flemmingów Czartoryskiej zawiera zbiór 21 nauk. Główną bohaterką jest tytułowa księżna, która staje się pielgrzymem i nauczycielką współczesnych dzieci. 

 – Z "Pielgrzyma..." zaczerpnęłam układ. Oryginał mnie zachwycił, ale nie jest łatwy dzisiaj do odczytania. Nie mogłam użyć postaci pielgrzyma, bo dziś pielgrzymi nie wędrują po wsiach i miastach. Użyłam tu postaci Izabeli – mówiła podczas spotkania Katarzyna Zamoyska.

Autorka przeniosła księżną w czasie, do roku 2019. Co z tego wyniknie? Na jakich uczniów natrafi, tego dowiecie się, czytając "Przeszłość...". Książkę wzbogacają ilustracje Anny Greloff i Diego Alonso. Wydanie książki wsparła finansowo Fundacja xx. Czartoryskich. Spotkanie prowadziła Anna Rychter, historyk, bibliotekarz, autorka książek. Publikacja do nabycia w Księgarni "Trio z Roztocza" Krzysztofa Bieleckiego

AP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Teresa Radzikowska
Teresa Radzikowska 08.11.2020, 18:47
Wielkie gratulacje. Powinniście zrobić artykuł o księżnej Angelice Ewie Jarosławskiej Sapieha, która pochodzi z Biłgoraja. Księżna znana jest na świecie z licznych działań humanitarnych. Jest obok księżnej Diany ikoną światowej kampani antyminowej.

Pozostałe