Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 06:45
Reklama

Tu, gdzie dzieją się cuda

Zamojszczyzna słynie z miejsc, które mają niezwykle ciekawą historię, a czasami cudowną moc.
Tu, gdzie dzieją się cuda
Kapliczka w Siedliskach, obok niej biją cudowne źródła.

Taką sławę zdobyło źródełko w miejscowości Siedliska w gm. Lubycza Królewska, kapliczki: „na wodzie” i św. Rocha (gm. Krasnobród), w Sławęcinie (gm. Skierbieszów). Warto także odwiedzić sanktuarium maryjne w Nabrożu (gm. Łaszczów), gdzie znajduje się uznany za cudowny obraz Matki Boskiej Nabroskiej.

Historia kapliczki nad źródłem w Siedliskach jest nietypowa. Okoliczni mieszkańcy proszą jednak, aby o początkach tego miejsca mówić nie jako o jakiejś legendzie, ale raczej o przekazie ustnym. Według niego pewien miejscowy mężczyzna wypasał tam wiele lat temu owce. Nagle ukazała mu się Matka Boska w świetlistej poświacie. Człowiek ów bardzo się wówczas przestraszył. I zamiast paść na kolana, uderzył Maryję batem!

Lekarstwo na wszelkie niemoce

Ten mężczyzna był zaskoczony objawieniem i tym zapewne, jak można się domyślać, tłumaczył potem swój niechrześcijański czyn. Uderzona Matka Boża zaczęła znikać. Nie rozpłynęła się jednak w powietrzu, ale w nurcie źródliska rzeki Prutnik. Gdy okoliczni mieszkańcy dowiedzieli się o tym wydarzeniu, byli zasmuceni. Zapadła decyzja o upamiętnieniu spotkania z Maryją. Pierwsza, drewniana kapliczka nad źródłem została postawiona w tym miejscu jeszcze w XVIII w. Potem budowla była przebudowywana.

Kapliczka w obecnej formie powstała w latach 20. ub. wieku. Po pewnym czasie zauważono, że woda ze źródła ma cudowną moc. Ludzie dzięki niej odzyskiwali władzę w nogach. Woda pomagała też na choroby skórne i reumatyczne.

W kapliczce ustawiono dwustronną ikonę. Przedstawiono na niej scenę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz wizerunek św. Mikołaja biskupa. Kiedyś znajdował się tam także obraz Matki Zbawiciela wykonany według wizji „wyrywnego” pasterza. Wizerunek ten jednak zaginął. Dlatego w 2003 r. parafianie ufundowali kamienną figurę Matki Boskiej, którą można oglądać w Siedliskach do dzisiaj. Natomiast samo źródlisko od 1993 r. jest pod ochroną jako pomnik przyrody.

Co ciekawe, na Zamojszczyźnie innych cudownych źródełek nie brakuje. Biją m.in. w Krasnobrodzie (tamtejsza woda pomaga na dolegliwości skórne), w Dańczypolu w gminie Grabowiec oraz m.in. w Sławęcinie w gminie Skierbieszów. Tak w drugiej połowie XIX w. pisał o jednym z zamojskich „zdrojów” Oskar Kolberg:

„Lud tłumnie się tu gromadzi w d. 2 sierpnia, zwiedza kapliczki wśród lasu rozrzucone lub tłoczy się u zdroju przez świętego Patrona (chodzi o św. Antoniego — dop. autor) poświęconego i czerpie świętą wodę w naczynia jako cudowne lekarstwo na wszelkie niemoce, a z studzienki pod kapliczką w kącie ocembrowanej, pije wodę, czytając napis nad obrazem: Kto tę wodę piję, taki długo żyje itd.”.

Czasami warto wodzie pomóc. Starsi mieszkańcy gminy Nielisz uważają, że 24 czerwca, na świętego Jana, powinno święcić się wodę. Ma ona wówczas właściwości lecznicze. Tak jest np. w Stawie Ujazdowskim-Kolonii. Jest tam kapliczka, a obok źródełko. Z wodą. Niezwykłą. Okoliczni rolnicy „od zawsze” leczyli się tutaj m.in. z reumatyzmu.

Uproś nam łaskę Niepokalana

Są na Zamojszczyźnie sanktuaria słynące z cudów i uzdrowień. Wielokrotnie pisaliśmy o takich wypadkach w Krasnobrodzie. Słynny z uzdrowień jest także obraz Matki Bożej Odwachowskiej w zamojskiej Katedrze. Natomiast w Nabrożu (gm. Łaszczów) z licznych łask słynie inny obraz Matki Zbawiciela. Miejscowi modlą się za jego pośrednictwem w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej tymi słowami: „Witaj Nabroska Matko jedyna/ Uproś nam łaskę u swego syna/ Uproś nam łaskę Niepokalana /Uproś Maryjo, Matko kochana”.

Ten XVIII-wieczny obraz jest uważany za cudowny od 1944 r. Trwały wówczas na tym terenie walki polsko-ukraińskie. Były one krwawe i zacięte. 25 maja katolicka świątynia w Nabrożu została podpalona. Kościół spłonął prawie doszczętnie. Jednak ołtarz z obrazem Matki Bożej Szkaplerznej był nietknięty. Okoliczna ludność uznała to za cud. Do wizerunku Matki Bożej, od tego czasu wędrują liczniej pielgrzymki z bliższych i dalszych miejscowości zwane kompaniami. Najstarsza i zazwyczaj najliczniejsza jest „kompania tyszowiecka”, bo to w tyszowieckim kościele przez 3 lata, do czasu odnowienia świątyni w Nabrożu przechowywany był cudowny obraz.

O kulcie i licznych uzdrowieniach za pośrednictwem tego obrazu mogą świadczyć także składane mu liczne wota. 12 lipca 2002 r. wizerunek Matki Bożej Nabroskiej został ukoronowany.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlexTreść komentarza: Widać, że hotel nie jest już dochodowy...szukają nowego źródła utrzymania a określanie go luksusowym to nadużycie. Kasyno to tylko problemy.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 14:09Źródło komentarza: Nie będzie kasyna w Hrubieszowie. Radni zagłosowali "przeciw"Autor komentarza: aiTreść komentarza: efekt tuska wszędzie - nawet w Hrubieszowie, a po co pociąg jak mamy go w berlinie :)))Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:44Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pan burak jako proboszcz doskonale wie ile dzieci zwłaszcza chłopców idzie do pierwszej komunii.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 11:06Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: Bolszewickie mediaTreść komentarza: "I dodaje, że w klasie jej córki jest 19 dzieci. A do komunii idą 4 klasy. I od każdego dziecka jest 1000 złotych.". Naprawdę ? Dotychczas wasza bolszewicka narracja była taka, że mało kto uczęszcza na religię. Coś jesteście chorągiewkami towarzyszeData dodania komentarza: 23.04.2024, 09:25Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: KateTreść komentarza: Nie chcesz nie dawaj nie znasz wszystkich szczegółów to nie zabieraj głosu Gdyby nie potrzebowali to by nie zbieraliData dodania komentarza: 23.04.2024, 06:20Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: EhhTreść komentarza: To co juz prawka nie zabieraja? Czy to jakies ulgi !?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:32Źródło komentarza: Gm. Tomaszów: Pirat drogowy w Jezierni. Miał 200 km/h na liczniku
Reklama
Reklama