Najpiękniejszy ogród jest w Typinie

  • 09.08.2020, 06:17
  • Wioletta Dudek
Najpiękniejszy ogród jest w Typinie
Najładniejszy ogród w gminie Tomaszów Lubelski należy do Teresy Kukis, mieszkanki Typina. W ub. tygodniu GOK Podhorce ogłosił wyniki konkursu na najpiękniejszy ogród, taras, balkon.

Do konkursu zgłoszono 12 ogrodów. To nie za dużo, ale liczy się nie ilość, lecz jakość. O tym jak trudno było zdecydować, który z nich jest tym „naj” przekonali się jurorzy: Mateusz Ochwat, Klementyna Loda, Małgorzata Kochańska i Renata Koper

 – W tym roku niekwestionowaną zwyciężczynią konkursu została pani Teresa Kukis z Typina, taki ogród to trud wieloletniej pracy i prawdziwa pasja ogrodnika – mówi Mateusz Ochwat, dyrektor GOK-u Podhorce.

 – Kiedyś lepiej pilnowałam ogrodu. Teraz ręce i oczy by chciały, ale już kręgosłup nie daje rady. Żeby mi ktoś zabrał ze 20 lat, to bym miała siłę, bo człowiek się już napracował w życiu. Tutaj u nas jest wiele pięknych ogrodów. Ja mówiłam komisji: czy wy się ze mnie śmiejecie, czy prawdę mówicie? – mówi skromnie pani Teresa. Seniorka ma 83 lata i od zawsze lubiła kwiaty.

 – Moje najulubieńsze kwiaty to róże. Od nich zaczęłam, mam ze 150 krzaków. Lubię szczególnie te krzaczaste, ale w Tomaszowie co chcę je kupić, to akurat nie ma – dodaje. Poza tym w ogrodzie pani Kukis są głównie kwiaty wieloletnie. Dba ona o nie w prosty, ale pracochłonny sposób. Mówi, że podsypuje je skoszoną trawą, trocinami. Wykorzystuje też przydomowy kompostownik.

Drugie miejsce przyznano ogrodowi Agaty Poleszczuk z Majdanu Górnego. 

 – To taki typowo sielski, wiejski ogród. Mam tu pewnie z 300 gatunków kwiatów, kamienia u mnie się nie znajdzie – mówi pani Agata. Miłość do kwiatów zaszczepiły w pani Agacie jej mama i babcia.

 – Każdą wolną chwilę spędzam w ogrodzie. Przesadzam kwiaty, dosadzam, sieję, pikuję itd. To wielka radość patrzeć na nie. Siedzę i medytuję w kwiatach – dodaje. Jej ulubione rośliny to pysznogłówka, która przyciąga pszczoły, kłosowiec z mnóstwem kolorów, gailardia, krwawnik oraz pachnąca lawenda i lilie. Jesienią pani Agata ma zamiar powiększyć alejkę z berberysami.

Trzecie miejsce organizatorzy przyznali Urszuli Mazurek, również z Majdanu Górnego. Do udziału w konkursie namówiła ją córka. Pani Urszula ma ogród przed i za domem. Ten za nim, na pagórku jest cały w kwiatach.

 – Ogród i kwiaty to mój relaks. Nie liczę czasu w nim spędzonego – mówi nam pani Urszula. Przyznaje, że lubi wszystkie swoje kwiaty, za zapach, kolory. Dosadza ciągle nowe, tak, żeby nieustannie cieszyły oko.

W konkursie przyznano też wyróżnienia: dla Teresy Wór z Szarowoli oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Szarowoli. Nagrodami były bony na zakupy w Centrum Ogrodniczym Antoszak. Zdobywczyni pierwszego miejsca otrzymała bon o wartości 300 zł, drugiego – 200 zł, trzeciego – 100 złotych. Bony o wartości 50 zł otrzymały osoby wyróżnione. 

Wioletta Dudek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
aval
aval 10.08.2020, 15:28
gdzie są zdjęcia?
Dfrryuhh
Dfrryuhh 10.08.2020, 10:57
No właśnie, zdjęcia, nie ma się co wstydzić.
Czytelnik
Czytelnik 10.08.2020, 08:07
Mozna dodac zdjecia tych ogrodow

Pozostałe