Moje serce zostało za Jałtą (TYLKO W GAZECIE)

  • 06.08.2020, 08:00
  • Bogdan Nowak
Moje serce zostało za Jałtą (TYLKO W GAZECIE) Fot. Ze zbiorów autora Według rosyjskiej propagandy niemieckie i austro-węgierskie oddziały prące w 1915 r. na wschód miało cechować szczególne okrucieństwo. Po drugiej stronie widziano to inaczej. Może o tym świadczyć anioł "współpracujący" z niemieckim wojakiem przedstawiony na tej pocztówce z 1916 r.
Wojenne dzieje rodziny Wydźgów, właścicieli skierbieszowskich włości.

Wielka Wojna wyrzuciła z domów kilka milionów osób. Na wschód musieli w 1915 roku uciekać także mieszkańcy Zamojszczyźny. Nie byli to tylko prawosławni chłopi, jak często się uważa. Na daleką tułaczkę musieli wyruszyć także katolicy, a wśród nich rodziny ziemiańskie. Taki los spotkał członków rodziny Wydźgów, dziedziców majątku w Skierbieszowie.

Dalszy ciąg tej opowieści znajdziesz w nowej Kronice Tygodnia.

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe