Zamojskie ulice. „Ratuszowa” i strzelec Jan Majba (TYLKO W GAZECIE)

  • 28.07.2020, 15:09
  • Bogdan Nowak
Zamojskie ulice. „Ratuszowa” i strzelec Jan Majba (TYLKO W GAZECIE) Kadr z filmu "Nieznany".
– Co to, Kraków? – Nie, Zamość. – Skąd masz? – Wydarłem z „Wolnej Polski”. – Znasz Zamość? – Nie. To dialog z filmu „Nieznany” z 1964 r. W ten sposób rozmawiali dwaj żołnierze w wojskowym szpitalu na Białorusi, pokazując sobie rycinę z zamojskim Ratuszem.

Wojenny film pt. „Nieznany” trafił do polskich kin w 1964 r. Nakręcono go na podstawie scenariusza Józefa Hena. Reżyserem obrazu, który miał stanowić zbiorowy portret żołnierza polskiego był Witold Lesiewicz, a w głównych rolach zagrali: Bronisław PawlikLeszek HerdegenMaria CiesielskaZofia Niwińska i Bolesław Płotnicki. Akcja rozgrywała się w 1943 i 1944 roku. Zdjęcia do „Nieznanego” kręcono m.in. w Zamościu, Drawsku, Wiśle, Spale oraz w Nowym Dworze Mazowieckim. Można na nich zobaczyć m.in. Ratusz, zamojskie kamienice oraz ulicę Ratuszową w tym mieście.

Ulica Ratuszowa w Zamościu to kolejna "bohaterka" naszego cyklu. Chcecie przeczytać więcej? Sięgnijcie po nową Kronikę Tygodnia.

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Otto
Otto 29.07.2020, 14:42
Pamiętam jak kręcili Nieznanego. Filmy nie pamiętam, ale opinia była taka że to knot.

Pozostałe