Uwaga na oszustów! Próbują naciągać na bon turystyczny

  • 25.07.2020, 05:30
  • red.
Uwaga na oszustów! Próbują naciągać na bon turystyczny Fot. pixabay.com Bon turystyczny to jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Bon będzie można wykorzystać w Polsce.
Polacy wychowujący dzieci mają w dobie pandemii możliwość skorzystania z bonu turystycznego, który ma wesprzeć polskie rodziny, ale też branżę turystyczną. Niestety, pojawili się już oszuści, którzy próbują na tym zarobić. Ostrzega przed nimi policja.

" Sprawcy dzwonią do potencjalnych ofiar i podając się, np. za pracowników Ministerstwa Rozwoju, zachęcają do skorzystania ze "specjalnej oferty na voucher urlopowy", informując, że warunkiem przysłania vouchera, jest wpłacenie na podane konto, pieniędzy za dodatkowe 4 dni pobytu na wakacjach (rzekomo 3 dni są za darmo w ramach bonu)" – czytamy w komunikacie na stronie Komendy Głównej Policji.

– Dokładnie taki telefon odebrałam kilka temu. Nie przyjmuję żadnych takich ofert, więc odmówiłam. Kobieta, która dzwoniła była wyjątkowo nachalna, nie dawała mi właściwie dojść do słowa. Skończyło się na tym, że się rozłączyłam – opowiada pani Halina z Zamościa. Póki co, nie ma informacji, by w naszym regionie ktoś taką "okazyjną" ofertę przyjął. Ale dobrze wiedzieć, że jeśli się pojawi, nie należy z niej pod żadnym pozorem korzystać. 

Podobno jest jeszcze inny "model" oszustwa. Informowały o nim policję banki. Na czym polega? Naciągacze proszą o zalogowanie się na stronie internetowej i wpłatę części kosztów wyjazdu. Co więcej, mogą prosić o podanie loginu i hasła do bankowości internetowej lub danych karty płatniczej. 

Tego również, pod żadnym pozorem robić nie należy. Trzeba natomiast pamiętać o kilku zasadach, które mogą nas ustrzec przed stratą pieniędzy. Nigdy, pod żadnym pozorem, nie ujawniajmy danych umożliwiających zalogowanie się do bankowości elektronicznej. Wiarygodnych i prawdziwych informacji na temat bonu turystycznego szukajmy na oficjalnej stronie bonturystyczny.gov.pl i oficjalnych stronach Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Organizacji Turystycznej. Nigdy nie wierzmy, gdy ktoś przedstawia się, jako pracownik ministerstwa, bo oni po prostu nie wydzwaniają po obywatelach.

Należy też pamiętać, że Polski Bon Turystyczny przysługuje wyłącznie na dzieci do 18. roku życia i będzie można aktywować go samodzielnie w systemie PUE ZUS. Bon nie ma formy gotówkowej, pieniądze nie wpływają na konta rodziców. To cyfrowe świadczenie udzielane przez ZUS, z którego rozliczać będą się mogli przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które zarejestrują się w Polskiej Organizacji Turystycznej.

red.

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe