Markowe teksty, czyli felieton sportowy Marka Sztochela

  • 26.07.2020, 08:18
  • Marek Sztochel
Markowe teksty, czyli felieton sportowy Marka Sztochela
Ktoś w Zamościu nie odrobił lekcji z historii polskiej piłki nożnej. A historia – jak powiedział Tytus Liwiusz – vitae magistra est, tzn. jest nauczycielką życia. Nie trzeba daleko sięgać po historyczne przykłady, które kształcą lepiej niż wszelakie kursy i szkolenia.

Klub sportowy Hetman już przerabiał kilka razy „armię zaciężną”, którą trzeba nie tylko zaspokoić pod względem finansowym, ale także zakwaterować i nalać jej paliwa do baku. Przerabiał trenerów z najwyższej „półki” – nie tylko drogich, lecz kompletnie oderwanych od realiów naszej lokalnej rzeczywistości. Przerabiał marnotrawienie potencjału szkoleniowego klubów, zajmujących się rozwojem piłkarskim miejscowego narybku. Przerabiał różnych „życzliwych”, który pod pretekstem świadczenia rzekomo niezbędnych usług chcieli przy zespole piłkarskim, jedni powiedzą – upiec swoje półgęski, inni – kręcić lody. Po wszystkim pozostały tylko długi i śmierdzące spalenizną zgliszcza, które przez parę lat trzeba było usuwać, by znaleźć przyjazne miejsce do budowy nowej konstrukcji.

Ktoś w Zamościu żył – cytując klasyka polskiej kinematografii – na wyspie fantazji zwanej „któregoś dnia będę”. Błąd. Klub sportowy Hetman nigdy nie będzie piłkarską potęgą na miarę oczekiwań i ambicji miejscowego środowiska, jeśli nie znajdzie się jakiś krezus, który będzie miał fantazję dać kilka fur złota na kopanie jelita grubego kozy w baraniej skórze. A taki się nie znajdzie, bo żaden bogaty przedsiębiorca nie kieruje się sentymentem lecz zimną kalkulacją – wkłada jak najmniej, by wyjąć jak najwięcej. Z kolei zespół piłkarski w tak małym mieście, jak Zamość, jest tylko i wyłącznie studnią bez dna, w której utopić można mnóstwo kasy (a już na pewno nie da się na nim zarobić!). I może to być tylko kasa podatników lub spółek skarbu państwa (czyli na jedno wychodzi). Dlatego jeśli Hetman nie ma potencjału na III ligę, to nie powinien do niej się pchać z „armią zaciężną”. Tyle w temacie.

Marek Sztochel

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kibic z Zamościa
kibic z Zamościa 29.07.2020, 22:38
Niestety armię zaciężną znowu budujemy. Jest murzyn są ludzie z Opola Lubelskiego tak jakby na Zamojszczyźnie piłkarzy nie było. A może faktycznie nie ma? Skoro ma być klub (igrzyska) to niech sprowadzają, jakie mają wyjście. Panie Sztochel, to nie 3 liga, to 4 klasa rozgrywkowa w Polsce. Myślę że stać nas na nią naszymi chłopakami z Zamościa. Tylko kto ich nauczy grac w piłkę? Cały ten nasz coaching to rzemieślnicy...
Borys
Borys 27.07.2020, 21:35
To teraz czekać na telefony do zdolnej,wiecznej młodzieży zwanych wychowankami z prośbą o pomoc,z prośbą o powrót. ;) którzy kopią się po okręgówkach czy 4 lidze. Nawet jeśli,któryś zdecydowałby się na powrót to co potem znowu zostanie kopnięty w tył i pokażą mu drzwi bo armia zaciężna to jest historia prawdziwa i wraca jak bumerang i niestety wracać będzie.
mm
mm 27.07.2020, 09:41
Nie dam nawet złotówki. Nie dam sie kolejny raz nabrać. Przykro mi z tego powodu ale.zgadzam sie 100%. Jesli mie stac na III lige niech graja niżej. I nie ma znaczenia kto gra na innych szczeblach. Widocznie kkuby z mniejszych miejscowości sa lepiej zarzadzane
l
l 26.07.2020, 22:11
Nie ma potencjału na III ligę??? To co ma kopać z w lidze (z całym szacunkiem do drużyn) z Huczwa, Gromem Różaniec, czy Unią Białopole. Proszę popatrzeć na to to kto gra w III lidze, która jest tak naprawdę IV. Wszystkie drużyny z lubelskiego, które tylko mogą i z miejscowości czasem dużo mniejszych od Zamościa. I tam można bez problemów utrzymać klub a w Zamościu nie można??? Problemem od wielu lat w Zamościu fatalne zarządzenie klubem bez jakiejkolwiek odpowiedzialności i kontroli.
Ludzik
Ludzik 26.07.2020, 22:03
To jest felieton. Przedstawia tylko i wyłącznie pogląd, opinię, własne zdanie autora. Każdy ma do nich prawo. Nie musimy wcale zgadzać się z dziennikarzem i jego poglądem na sprawy Hetmana. Musimy jednak szanować się i uznawać prawo każdego w tym kraju do własnego zdania. Pan Sztochel Hetmanowi źle nie życzy, ma po prostu swoją wizję. A kibice i sympatycy - swoją. I gitara gra. To wszystko.
Hz
Hz 26.07.2020, 17:30
Nigdy nie zginie nasz HETMAN a wasze głupie komentarze na ten temat są nie potrzebne a co do artykuł to jest nie na miejscu po prostu dno nic więcej ten klub dla wielu ludzi jest czymś więcej niż zwykłym klubem piłkarskim to są lata tradycji i pięknych przeżytych wspomnień emocji
Tom
Tom 26.07.2020, 17:15
Żenujące są te zbiórki pieniędzy by ratować Hetman, jak żebracy. Już wolę ratować dzieci!
123
123 26.07.2020, 17:42
Żenujące jest to co Pan piszę bo ludzie zbierają na swój klub a jak coś się Panu nie podoba to niech Pan zatrzyma komentarze dla siebie
AW
AW 26.07.2020, 13:17
Hetman nie istnieje. Od 10 lat. Żenujące są te ciągłe wasze kłamstwa. Co wam to daje ? Pewnie pieniądze
WA
WA 26.07.2020, 17:10
Hetman założony w 1934 roku wznowił swoją działalność od sezonu 2016/2017 wystarczy poczytać i znać się troszkę na prawie.

Pozostałe