Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 00:15
Reklama

Gm. Hrubieszów: Moroczyn - ocalić od zapomnienia

Na początku lipca ukazała się monografia „Wtopieni w historię dworu w Moroczynie”. Jej autorką jest Ilona Winogrodzka z domu Rutkowska. Na promocję książki (11 lipca) do Moroczyna przyjechała z Krakowa rodzina Chrzanowskich, potomkowie właścicieli tamtejszego dworu i majątku.
Gm. Hrubieszów: Moroczyn - ocalić od zapomnienia

Ilona Winogrodzka jest nauczycielką jęz. angielskiego w jednej ze szkół w Hrubieszowie. Przez 5 lat zbierała materiały do monografii dworu w Moroczynie. W pękatym brudnopisie znalazły się nie tylko rodzinne historie autorki. Jej dziadkowie byli powiązani z dworem, jego przedwojenną i powojenną historią, a także z rodziną Chrzanowskich, dawnymi właścicielami majątku ziemskiego w tej miejscowości i okolicy.

Rodzina Chrzanowskich kupiła majątek w Moroczynie w 1850 r. Niedługo potem wzniesiono tam murowany dwór. Na przełomie XIX i XX w. został on przebudowany według projektu architekta Stanisława Czachórskiego. Chrzanowscy gościli w Moroczynie wiele znamienitych postaci z życia kulturalnego i politycznego przedwojennej Polski. Edward Chrzanowski (1843-1922) zgromadził tu bardzo cenną bibliotekę. Liczący 5 tys. tomów księgozbiór I wojnę światową przetrwał w Kijowie. Stamtąd powrócił po 1920 r. A przed II wojną światową, syn Edwarda, Wincenty również bibliofil, przekazał zbiory w depozyt do Biblioteki Ossolineum we Lwowie. Po wojnie tylko nieznaczna część księgozbioru znalazła się w zbiorach Ossolineum we Wrocławiu. Dwór w Moroczynie przetrwał II wojnę światową. Zaraz po niej mieścił się w nim Państwowy Ośrodek Maszynowy. Później dwór był siedzibą szkoły podstawowej. Obecne jego ruiny są własnością prywatną.

 – Napisałam tę monografię, aby ocalić od zapomnienia bogatą historię i tradycję moroczyńskiego dworu, a także znaczące zasługi członków rodziny Chrzanowskich. Zarówno dla tego miejsca, jak i dla całej ówczesnej Polski – tłumaczy Ilona Winogrodzka.

W bogato ilustrowaną monografię autorka wpisuje losy swoich przodków związanych z dworem w Moroczynie. Na promocję książki „Wtopieni w historię dworu w Moroczynie” z Krakowa przyjechały potomkinie Chrzanowskich: prof. dr hab. Elżbieta Chrzanowska-Kluczewska i Agnieszka Chrzanowska-Kozak z rodzinami. Na razie wydano 500 egzemplarzy monografii. Było to możliwe dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie i wójta gminy Hrubieszów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
jk 02.08.2020 20:03
lans!

mieszkaniec 31.07.2020 20:49
Oczywiście, tak jak i wiele innych miejsc i zabytków.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: I tak toTreść komentarza: Wezcie ukraincow do roboty, duzo nie biora 50zl za godzineData dodania komentarza: 18.04.2024, 15:32Źródło komentarza: Znowu słychać lament plantatorów. Boją się o zbiór truskawekAutor komentarza: CyrkTreść komentarza: Takie czasy, sępić, żebrać a ubezpieczyc budynku to szkoda bylo, a przeciez to biznes, wiec stac bylo.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:24Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: fezóJTreść komentarza: Demokratycznie to TfuSSk rolników napierd,lał i dalej będziemy pluli na niemca pluskwo faszystowska.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:22Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: PfffTreść komentarza: Moze im jeszcze pomniki postawcie. Chcieli taliej pracy to maja. Jak babcia klozetowa wpusci bezdomnego za darmo gdy ma sraczke, to tez bedzie pozowac na bohatera? Żałosne.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:21Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życieAutor komentarza: POyebyTreść komentarza: Danke main furer Deuschland zug Breslau kaput w POdziękowaniu oficer Sztazi TW Oskar vel konDonek.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:17Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: szkoda goTreść komentarza: a na co zmarł Piotr Łachno?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 14:53Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życie
Reklama
Reklama