Zamojskie ulice. Poczthalteria i Ogród Inżynieryjny (TYLKO W GAZECIE)

  • 22.07.2020, 11:24
  • Bogdan Nowak
Zamojskie ulice. Poczthalteria i Ogród Inżynieryjny (TYLKO W GAZECIE) Fot. APZ Gospodarstwo Władysława Antoniszewskiego przy ul. Sadowej w Zamościu. Zdjęcie wykonano na początku II wojny światowej.
Historia ulicy Sadowej w Zamościu sięga lat 20. XIX wieku. Została ona wytyczona przez inżynierów wojskowych pod kierunkiem gen. Jana Mallet-Malletskiego i wraz z dzisiejszą ul. Peowiaków pełniła rolę obwodnicy miasta. Łączyła ona m.in. trakt szczebrzeszyński z nowym traktem lubelskim.

Warto przyjrzeć się temu utalentowanemu człowiekowi. Jean Mallet urodził się 25 listopada 1777 r. w Marsylii. Ukończył szkołę artylerii w Metz. Uczestniczył w kampanii 1805-1807, a już 4 marca 1809 r. znalazł się w armii Księstwa Warszawskiego. Był dyrektorem generalnym wojskowych inżynierów. Budował m.in. mosty na Sanie, Bugu i Wieprzu. Powierzono mu zadanie fortyfikowania Modlina. Nie tylko.

Dużo, dużo więcej o historii ulicy Sadowej przeczytasz w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe