Podhorce – opowieść o Tadku (TYLKO W GAZECIE)

  • 16.07.2020, 17:00
  • Mariusz Sawa
Podhorce – opowieść o Tadku (TYLKO W GAZECIE) Stefan Sękowski, zdjęcie przedwojenne
Wojenne wspomnienia o przyjacielu, który poświęcił się dla kolegów.

Dramatyczna historia Tadeusza Rudzińskiego, który w 1943 r. został zastrzelony przez ukraińskich policjantów w majątku Podhorce. 

Stefan Sękowski, partyzant Armii Krajowej ps. Trzynastka, powstaniec warszawski, żołnierz gen. Maczka, często wracał myślami do Podhorzec w powiecie hrubieszowskim, do lat okupacji, młodości i walki. W 1986 r. spisał swoje wspomnienia z tamtego okresu. Naszkicował plan rodzinnych zabudowań, w tym swój dom, nazywany przez miejscowych pałacem, oraz inne budynki mieszkalne i gospodarcze. To na terenie tego właśnie majątku swoją siedzibę przez pewien czas miał komendant Obwodu Hrubieszów Armii Krajowej por. Antoni Rychel „Anioł” i tam też znajdowało się archiwum konspiracyjne.

Całość tej historii poznasz czytając papierowe i e-wydanie Kroniki Tygodnia.

Mariusz Sawa

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Justice
Justice 18.07.2020, 13:57
Z całym szacunkiem dla św. Jana Pawła II. Ale jaki był Jego związek z Podhorcami? Czy tamtejsza szkoła podstawowa nie mogłaby nosić imienia np. Stefana Sękowskiego, albo właśnie Tadeusza Rudzińskiego?

Pozostałe