W sutannie służba nie drużba (TYLKO W GAZECIE)

  • 07.07.2020, 13:06
  • Anna Szewc
W sutannie służba nie drużba (TYLKO W GAZECIE) Fot. Archiwum parafii/facebook Parafianie z Lipska długo będą pamiętać proboszcza Winogrodzkiego.
Decyzje o zmianach w parafiach ogłaszane są co roku w czerwcu, podczas Dnia Kapłańskiego. Bywa, że są dla księży niespodzianką.

Ksiądz Adam jest młodym kapłanem. Święcenia przyjął 6 lat temu. Pochodzi z powiatu tomaszowskiego, ale pierwsze pięć lat spędził w jednej z dużych biłgorajskich parafii, od roku pełni posługę pod Zamościem. W tym roku nie musi się stąd ruszać. A jak przyjął decyzję o przeprowadzce w czerwcu 2019?

CZYTAJ TAKŻE: BISKUP PODJĄŁ DECYZJE. KSIĘŻA ZMIENIAJĄ PARAFIE - PEŁNA LISTA

– Każdy z nas, podejmując się kapłaństwa, ma świadomość na co się decyduje i wie, że któregoś dnia usłyszy decyzję biskupa o tym, że zmienia parafię. To nieuniknione, wszyscy jesteśmy z tym pogodzeni – zapewnia. Przyznaje jednak, że ten moment nie jest łatwy. 

Więcej o tym, jakie zmiany zajdą w parafiach, jak zareagowali na nie wierni, a jak duchowni przeczytasz w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Anna Szewc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kto to
Kto to 24.07.2020, 20:38
Ten ksiądz śpi? Okropnie wygląda.
znajoma
znajoma 09.07.2020, 20:34
Bardzo ładne zdjęcie Księże Krzysztofie.
zaiste
zaiste 09.07.2020, 16:16
No cóż szukacie Boga ... To go dalej szukajcie a może nawet nie musicie bo gdy będziecie w potrzebie i błagalnie będziecie potrzebować pomocy to on zapewne sam do Was przyjdzie ... i co wy mu wtedy powiecie powiecie- Ojcze pomóż mi ... Bóg jest wszędzie nie ma wyznaczonego miejsca ....a tak naprawdę szukacie Boga czy macie w sobie odrobinę zazdrości,szukacie zemsty,potrzebujecie satysfakcji sprawienia komuś przykrości ...to wam sprawia przyjemność...bezzasadna jest ta potyczka językowa to tylko świadczy o nas samych ..bezlitosny jest ten świat który zmierza w tą stronę...a księdzu który tak wiele zrobił dla parafian z Lipska Szczere Bóg zapłać za trud serce i pracę i niech Bóg Błogosławi nowemu księdzu ... i na pewno wszystko będzie dobrze ...... Niepotrzebne są te sarkazmy... Miłego Dnia życzę
Do zaiste
Do zaiste 09.07.2020, 18:41
Dziwny ten wpis- dużo kropek, niepotrzebnie wpisanych dużych liter. Słowa o Bogu ze zdecydowanym przekazem pouczania, rozliczania, zwracania uwagi, złośliwości, właśnie sarkazmu. Jest artykuł to są komentarze. Bóg jest wszędzie zaiste. Warto o tym pamiętać. Oby zawsze był blisko nas, a nasi księża, o nich jest przecież ten artykuł nie stracili z oczu tego co najważniejsze dla chrześcijanina, w tym także dla nas i dla Nich. A przynajmniej ważne być powinno. I módlmy się nieustannie o dobrych i świętych kapłanów.
Do Józefa
Do Józefa 09.07.2020, 07:26
W świeckiej gazecie świeccy ludzie opowiadają o odchodzącym księdzu, w sporej części tylko z jednej parafii. Potwierdzam, że żadnych treści o wierze, duchowości, Panu Bogu w artykule nie ma. Wynika z niego natomiast refleksja, że bardzo trudne zadanie stoi teraz przed nowym proboszczem w Lipsku, by przywrócić na pierwsze miejsce Pana Boga, a nie pokazywać swoją osobę, aktywizm czy też plany i pomysły gospodarskie. Bardzo trudna, wymagająca wielu, wielu lat praca ukierunkowania ludzi na właściwe tory w prowadzeniu do Boga, wymagać będzie od nowego księdza mocnej wiary, darów Ducha Świętego i pokory w wypełnianiu swoich podstawowych obowiązków, do których powołany jest przecież każdy ksiądz. Porażają antychrześcijańskie wypowiedzi parafian o tym, że wieś nie odwróci się od nowego proboszcza. To wiele mówi o kondycji duchowej parafii. Chwała Bogu, że chociaż tyle. Bo strach pomyśleć, co będzie jak nie będzie takim nadzwyczajnym, świetnym i fajnym księdzem. Mam nadzieję, że znajdą się w niej jednak ludzie, którzy z Bożą pomocą wspierać będą nowego księdza, by w tych trudnych czasach ukazywał ludziom przede wszystkim drogę do Pana Boga. Zapewniam również o modlitwie.
Józef
Józef 08.07.2020, 21:42
Parafianie z Lipska "wierzymy, że nowy proboszcz okaże się świetnym człowiekiem". Myślałem, że chodzi o to by ksiądz był człowiekiem wiary, modlitwy i w tym kierunku prowadził swoje owieczki. Nie ma w całej wypowiedzi nic o wierze. Są inwestycje, plany i pożegnania. Czy ja jestem starej daty czy to inny Kościół teraz jest?
Piotr
Piotr 08.07.2020, 22:00
I dobrze,że robił remonty ,budował. Ale czy oprócz tej budowy,remontowi, zbudował to co najwazniejsze., Wspólnotę?.

Można piękne mury wznieść a Kościół może być bez wiernych. ....
I to jest porażka,Wielka porażka przede wszystkim dla Kapłana ale i też dla tej wspólnoty.
Starajmy się zauważać to,co jest najistotniejsze.
Proszę pamiętać,że my,osoby świeckie mamy obowiązek modlić się i prosić o dobrych Kapłanów.
Pozdrawiam wszystkich mieszkańców Lipska.
Piotr

Elwira
Elwira 08.07.2020, 11:21
Cześć! Na imię mam Elwira, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do miłych spotkań i kontaktu w nudne dni. Z przyjemnością odpowiem wszystkim samotnym bo sama czuję się samotna, napisz do mnie na stronie randkowej gdzie spokojnie moglibyśmy pogadać, również na stronie znajdziesz moje odważne fotki mój profil to : http://milepanie.pl/elwirka
Piotr
Piotr 08.07.2020, 22:03
Witam.
Pragnę zwrócić uwagę,że to nie ten portal.
Proszę czytać treść.
Pozdrawiam
matrix
matrix 08.07.2020, 10:16
na większe parafie idą ci którzy mają układ lub kumple z dyrektorem radia - wizytatorem kurialnym, a który szepcze biskupowi kogo docenić np rok temu zmiany w Katedrze, Łabuniach i jeszcze paru .... pokornych księży którzy nie darli z ludzi i za posługi było - co łaska - przeniósł na małe parafie...a nowi cenniki powystawiali ...
Do matrix
Do matrix 08.07.2020, 10:22
Odważne tezy. Proponuję jeszcze podpisać się odważnie, swoim nazwiskiem i imieniem dodając ksiądz. Bo jak nie jesteś księdzem tylko świecką plotą, znajoma/znajomym księdza z mniejszej parafii to wystawił on o sobie opinię. Nie wiemy o wielu sprawach, a każdy ksiądz liczy się że zmianami. Sugerowanie zmian za pieniądze jest karalne. Osoby wymienione z funkcji albo urząd kurii powinien zabezpieczyć twój IP.
gość
gość 08.07.2020, 12:51
@do matrixa. Proponuję, żeby jadem, który ulewa się w tej chwili na Kościół nie przejmować. Niech ujadają i szczują. Będą pragnęli kiedyś korzystać z sakramentów. Ale może być zbyt późno... .
Do gość
Do gość 08.07.2020, 13:49
Mam inne zdanie w tej kwestii. Pisała to osoba bardzo zorientowana, na pewno uważająca się za katolika, korzystająca z sakramentów, o zgrozo jeśli okaże się że jest szafarzem tych sakramentów. Podawanie do niekreslonej ilości osób informacji o układach decydujących o zmianach w parafiach z podaniem funkcji pełnionych w instytucjach publicznych, instytucjach Kościoła to łamanie prawa. Takie naruszenie dóbr osób prywatnych i instytucji darzonej zaufaniem powinno zostać załatwione właśnie nie sferze "nie przejmujmy się", tylko prawnie. Może to spowoduje, że nim coś wpiszemy pomyślmy. W Internecie nie jest się anonimowym.
gość
gość 09.07.2020, 10:05
@Do gość. Faktycznie to nie jest forum na poważne rozważania. Ale nie przesadzajmy - straszenie prokuratorem, to przesada. Bronię na tym forum Kościoła. Ludzie często też. Natomiast myślę, że faktycznie mądrzy parafianie powinni być wysłuchiwani.
Odpowiedz.
Odpowiedz. 09.07.2020, 11:22
Mądrzy parafianie? A co to znaczy? Z informacji powyżej wynika, że o księżach parafianie z gazet, czyli reprezentanci wypowiadają się i piszą jakby księża byli osobami świeckimi a nie duchownymi. Zaufać trzeba władzy Kościoła, która ma na pewno większe doświadczenie i większą wiedzę dlaczego dokonują się zmiany. Nie daj Bóg dopuścić świeckie osoby do takich ustaleń, bo na strajki nam trzeba tylko czekać. Pisanie o zmianach za kasę to nie jest bronienie Kościoła. Pisać można ale nie zniesławiać. NIEPOTRZEBNY W SUMIE ARTYKUŁ, NIE WIADOMO NA CZYJE ZAMÓWIENIE. CHOCIAŻ WIADOMO NA CZYJE.
gość
gość 09.07.2020, 12:10
@Odpowiedz. Tak, tylko dlatego że ktoś na tym forum zieje jadem, to nie znaczy, że straszenie prokuratorem jest właściwe. Nie przekonuję do moich poglądów. Uważam, że dobro broni się ostatecznie samo. Może dłużej to trwa, ale jak wskazuje przykład Ojca Dolindo -warto.
Odpowiedz
Odpowiedz 09.07.2020, 13:25
Ojciec Dolindo był pokorny i religijny. Z Takich duchownych trzeba brać przykład. To jest dobry przykład. Nie błyszczenie, nie robienie na pokaz niczego, ale szczera modlitwa. Wtedy będzie lud Boży, troska o Kościół i nie nakładanie na nowych księży poprzeczek do wykonania. Niedobrze to świadczy o parafianach i przewodniku duchowym. Nie ten portal by dyskutować o wierze. Pozdrawiam!
gość
gość 09.07.2020, 13:52
Pozdrawiam
Piotr
Piotr 08.07.2020, 00:03
Ludu Boży opamietaj się !.
Taka jest decyzja Biskupa. Ksiądz ślubuje posłuszeństwo. O decyzji Biskupa nie powinni dyskutować wierni i księża .Co to za księża i wierni ,winni tęj decyzje uszanować a nie próbować rządzić.

Tak jak nie ma ludzi nie zastąpionych,tak też jest w przypadku księży. Ksiądz ma służyć.
Jest posłany,niech więc idzie !.

Na jego miejsce przyjdzie inny ksiądz i to samo Słowo Boże będzie głosił.

Zaskakujący i bardzo zatrważający jest wpis o kasie dla Ks. Biskupa. Warto by było by i On się o tym wpisie dowiedział.
Spokojnej nocy oraz pełnego nadziei i radości każdego dnia.
Praktykujacy i wierzący w Boga - nie w księdza, Piotr.
Forsowane
Forsowane 07.07.2020, 21:47
Ksiądz Adam gra w piłkę, ksiądz Winogrodzki gra w piłkę. "Bohaterowie" przypadkowi? Nie sądzę.
wierny
wierny 07.07.2020, 16:15
Błogosławmy, a nie oceniajmy.
...
... 07.07.2020, 14:47
Za bardzo dbał ks Winogrodzki o Parafian i parafię, a za mało o kiesę biskupa. Nigdy nie spotkałam lepszego księdza. Wielki szacunek
Prawo
Prawo 08.07.2020, 10:53
Art. 212 i 216 Kodeksu Karnego się kłania. Nie wspomnę o postawie katolika, bo to już porażka samego księdza. Zanim coś napiszesz najpierw pomyśl. To nie wiejskie ploteczki tylko Internet.
Piotr
Piotr 07.07.2020, 23:39
Widać mało znasz księży.
Do ....
Do .... 07.07.2020, 22:04
Jak Boga zostawił to nie płacz i nie bluźnij. Czy tak wypowiadają się parafianie takiego proboszcza jak piszesz. Coś tu nie gra.
Wierny
Wierny 07.07.2020, 21:43
Za takich znajomych i parafian powinien odpowiedzieć ks Winogrodzki. Po wpisie widać że decyzja była słuszna.
wierny
wierny 08.07.2020, 11:14
Nie przesadzaj, każdy odpowiada za siebie i swoje wpisy.
Odpowiedz
Odpowiedz 08.07.2020, 11:43
Tak właśnie stanowi prawo. Odpowiedzialność
za swoje czyny, natomiast w kwestiach wiary odpowiada przewodnik duchowy, który powinien wiedzieć co ma robić, co ma mówić wykazując się dojrzałością.

Pozostałe