Tarnogród: Odeszła ludowa śpiewaczka

  • 04.07.2020, 07:06
  • lew
Tarnogród: Odeszła ludowa śpiewaczka
Nie żyje Janina Lembryk związana z folklorem ziemi tarnogrodzkiej. Była autorką i propagatorką lokalnych pieśni ludowych, utalentowaną solistką i śpiewaczką.

Janina Lembryk była członkinią założonej w 1976 r. Kapeli Ludowej z Tarnogrodu. Na instrumentach grali wówczas: Albin KorniakBolesław PiętakLeon Rak i Jan Piętak. Kapela koncertowała w całym kraju. Reprezentowała Tarnogród w wielu konkursach, przeglądach i festiwalach.

Janina Lembryk interesowała się folklorem. Zbierała od najstarszych mieszkańców Tarnogrodu i okolic ludowe pieśni, obrzędy i przyśpiewki, aby zachować je dla potomnych. Jako twórca ludowy (śpiewaczka) była zapraszana na wiele imprez i uroczystości. Występowała na dożynkach i kiermaszach ludowych, na sejmikach i przeglądach. Była wielokrotnie nagradzana za krzewienie i upowszechnianie kultury ludowej, popularyzację folkloru biłgorajsko-tarnogrodzkiego i rozwijanie społecznego ruchu teatralnego. Otrzymała prestiżowy tytuł laureata w kategorii „Duży-Mały” w ramach XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

Janina Lembryk zmarła 13 czerwca w wieku 96 lat.

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe