Sceny z życia i wyobraźni

  • 05.07.2020, 07:41
  • Bogdan Nowak
Sceny z życia i wyobraźni „Powiadania” są debiutem książkowym Tomasza Tomczewskiego.
Nasz redakcyjny kolega wydał książkę pt. „Powiadania”. Ułożył je w zbiór kilkudziesięciu napisanych prozą utworów, które zostały zebrane w trzech rozdziałach: „Sacrum”. „Profanum” i „Kwarantannum”. Każdy z nich opisuje zamojską rzeczywistość także w okresie epidemii.

Tomek jest bacznym i wrażliwym obserwatorem codzienności. W jego książce znalazły się także rozważania na temat tego, czym jest miłość, szczęście, przyjaźń oraz jakie znaczenie dla „całości” dorosłego człowieka ma jego dzieciństwo, bliskość rodziny, autorytet dziadków czy wsparcie przyjaciół. W „Powiadaniach” znajdziemy też zapisy fragmentów zasłyszanych rozmów: na zamojskich przystankach, na ulicy, u fryzjera, w urzędzie, na różnych szkoleniach, spotkaniach. One są szczególnie celne i zapisane w sposób błyskotliwy. Z „Powiadań” zawsze jednak bije niezwykłe ciepło, życzliwość i szacunek do drugiego człowieka. To także ich niezwykła wartość. Tak o tym opowiada autor:

– „Powiadania” urodziły się na czwartym piętrze mieszkania wciśniętego w betonowy blok. Ale przede wszystkim są skutkiem obserwacji świata i człowieka – tłumaczy Tomasz Tomczewski. – Bardziej tego za oknem niż na drugiej półkuli. Częściej widzianego na co dzień niż na ekranie telewizora. Obserwacji notowanych między jedną a drugą korektą tekstu, prowadzonych w rytmie sportowych felietonów (pisanych dla „Kroniki Tygodnia” – przyp. red.) i zdalnych lekcji dla dzieciaków z maleńkiej, wiejskiej szkoły.

O nich Tomasz zawsze mówi szczególnie ciepło, z ogromnym szacunkiem. Czasami opowiada nam o tych jego „dzieciakach”, ich zdolnościach i kłopotach. Każdego ze swoich uczniów widzi osobno, indywidualnie. Przyjaźnimy się, więc niektóre z tych opowieści wpływają także na nasze życie i jego postrzeganie. Tomek Tomczewski jest nauczycielem Szkoły Podstawowej w Wielączy i to także bez wątpienia miało wpływ na ostateczny kształt jego debiutanckiej książki. Jednak inspiracji było znacznie więcej.

„Powiadania to gatunkowa różnorodność i niedopowiedzenia” – napisał Tomek we wstępie do tej publikacji. „To zwięzłe sceny z życia i wyobraźni, dające wiele odpowiedzi, ale i zostawiające czytelników z pytaniami. To suma doświadczeń, mających swoje źródło w niezwykłej codzienności. To opowiadani ludzie i powiadane historie. Bierzcie zatem i czytajcie...”.

„Powiadania” będzie można niebawem kupić w zamojskich księgarniach.

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe