Radny: Zadbajcie o ten pomnik!

  • 16.06.2020, 08:00
  • Bogdan Nowak
Radny: Zadbajcie o ten pomnik! Pomnik Pomordowanych Dzieci Zamojszczyzny po wysprzątaniu go przez radnego Wiesława Nowakowskiego. On także jest autorem tego zdjęcia.
Kto powinien dbać o pomnik Pomordowanych Dzieci Zamojszczyzny?

"Usunąłem listopadowe, plastikowe wieńce, umyłem tablicę. Administrator cmentarza parafialnego nie posprząta. On widzi tylko pieniądze" – napisał 23 maja na swoim profilu fejsbukowym Wiesław Nowakowski, zamojski radny miejski. – Te słowa są krzywdzące. Rozmawialiśmy kiedyś z panem radnym, ale nie o sprzątaniu tego pomnika – zapewnia Ryszard Kusz, administrator cmentarza.

Ten wykonany z piaskowca pomnik jest ważny dla mieszkańców miasta i całej Zamojszczyzny. Został odsłonięty na cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków w 1993 roku (jego autorem jest Zygmunt Jarmuł). Na pomniku przedstawiono dużą rzeźbę orła z wydartym sercem oraz postacie dzieci, które zostały skrępowane, jakby przywiązane do postumentu kolczastym drutem. Zamieszczono także napis: "W 50 rocznicę pacyfikacji i wysiedleń pomordowanym i zmarłym Dzieciom Zamojszczyzny w latach 1942-1943. Krajowa Rada Dzieci Zamojszczyzny – Kombatanci". 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
czytelnik
czytelnik 17.06.2020, 10:30
Rademu też korona nie spadła jak posprzątał. Ale też nie zapomniał za promować się, że to zrobił.
budowlanka
budowlanka 17.06.2020, 05:39
w Zamościu jest szkoła im. Dzieci Zamojszczyzny zlokalizowana na terenie byłego obozu, może wypadałoby aby dyrekcja placówki przypomniała sobie o swoim patronie

Pozostałe