Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 07:05
Reklama

Zamojskie ulice. Podcienia na krzyżowym rynku (TYLKO W GAZECIE)

Ulica Okopowa w Zamościu łączy obecnie plac Wolności z ulicą Krysińskiego. To miejsce ma w sumie ponad 400-letnią historię. Obok znajdował się m.in. zapomniany dzisiaj, a bardzo ważny kiedyś – Rynek Świętokrzyski.
Zamojskie ulice. Podcienia na krzyżowym rynku (TYLKO W GAZECIE)
Lata 60. ub. wieku. Na pierwszym planie ulica Okopowa oraz drewniana budka (po prawej), w której sprzedawano kiedyś piwo.

Autor: Fot. ze zbiorów APZ

Przedmieście Lwowskie wytyczono jeszcze w 1579 r. na długości ok. 1 km od planowanych murów twierdzy, głównie przy dawnym trakcie lwowskim. W drugiej połowie XVII wieku istniało tutaj podobno aż 150 domów oraz m.in. cegielnie i folwarki. Działał także niewielki szpital, funkcjonowały sklepy i zakłady rzemieślnicze, w tym wytwórnia wina. Można było też odwiedzać świątynie: rzymskokatolicką i prawosławną. Dziś po tych sakralnych budowlach Zamościa nie pozostał niestety żaden ślad. 

Wielki Rynek Świętokrzyski

Wiadomo, że w "Osadzie Przedmieście Lwowskie" już w 1591 r. istniało niewielkie centrum usługowe. Potem powstał tam bardzo ciekawy Rynek Świętokrzyski, zwany też "rynkiem krzyżowym". Stanowił on coś w rodzaju rozległego centrum handlowo-usługowego zamojskich przedmieść. Na pewno korzystali z niego także zacni mieszczanie mający domy za murami twierdzy. Gdzie jednak ów rynek dokładnie się znajdował? Dzisiaj przebiega tamtędy torowisko przy ul. Okopowej, stoi Gościniec Kanclerz i jest tam rozległy parking. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama