Zamojskie ulice. Podcienia na krzyżowym rynku (TYLKO W GAZECIE)

  • 16.06.2020, 07:00
  • Bogdan Nowak
Zamojskie ulice. Podcienia na krzyżowym rynku (TYLKO W GAZECIE) Fot. ze zbiorów APZ Lata 60. ub. wieku. Na pierwszym planie ulica Okopowa oraz drewniana budka (po prawej), w której sprzedawano kiedyś piwo.
Ulica Okopowa w Zamościu łączy obecnie plac Wolności z ulicą Krysińskiego. To miejsce ma w sumie ponad 400-letnią historię. Obok znajdował się m.in. zapomniany dzisiaj, a bardzo ważny kiedyś – Rynek Świętokrzyski.

Przedmieście Lwowskie wytyczono jeszcze w 1579 r. na długości ok. 1 km od planowanych murów twierdzy, głównie przy dawnym trakcie lwowskim. W drugiej połowie XVII wieku istniało tutaj podobno aż 150 domów oraz m.in. cegielnie i folwarki. Działał także niewielki szpital, funkcjonowały sklepy i zakłady rzemieślnicze, w tym wytwórnia wina. Można było też odwiedzać świątynie: rzymskokatolicką i prawosławną. Dziś po tych sakralnych budowlach Zamościa nie pozostał niestety żaden ślad. 

Wielki Rynek Świętokrzyski

Wiadomo, że w "Osadzie Przedmieście Lwowskie" już w 1591 r. istniało niewielkie centrum usługowe. Potem powstał tam bardzo ciekawy Rynek Świętokrzyski, zwany też "rynkiem krzyżowym". Stanowił on coś w rodzaju rozległego centrum handlowo-usługowego zamojskich przedmieść. Na pewno korzystali z niego także zacni mieszczanie mający domy za murami twierdzy. Gdzie jednak ów rynek dokładnie się znajdował? Dzisiaj przebiega tamtędy torowisko przy ul. Okopowej, stoi Gościniec Kanclerz i jest tam rozległy parking. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe