Zamojskie ulice. Obok wielkiej bazy PKS

  • 09.06.2020, 07:27
  • Bogdan Nowak
Zamojskie ulice. Obok wielkiej bazy PKS Fot. ze zbiorów APZ Lata 50. ub. wieku. Na zdjęciu mieszkanki domów przy ul. Ciepłej.
Ulica Ciepła została wytyczona jako boczny trakt Lubelskiego Wyjazdu, czyli dzisiejszej ul. Piłsudskiego. Stało się to na początku XX wieku. W ten sposób powstał dojazd do domów znajdujących się w tej części miasta oraz m.in. browaru. Ów zakład na Przedmieściu Lubelskim należał do niejakiego Kestenberga.

Kim był właściwie ten człowiek? Prawdopodobnie chodzi tutaj o Icka Majera Kestenberga (żył w latach 1866-1942). Pod koniec XIX wieku miał w Zamościu świetnie zaopatrzony sklep z materiałami piśmiennymi. Przez blisko 40 lat (od 1900 roku) prowadził także popularną księgarnię przy ul. Staszica 21 na zamojskim Starym Mieście Sprzedawano tam oczywiście książki, ale także tapety, zabawki i pocztówki z wizerunkami Zamościa. Nikt dzisiaj chyba już nie pamięta, że ów Kestenberg był związany też z ul. Ciepłą. 

Browar i szykowny karawan

– Widziałem w jakichś zbiorach zdjęcie z reklamą owej starej, szacownej księgarni Kestenberga. On wydawał także pocztówki z widokami Zamościa. Jedna z nich powstała w 1917 r. – opowiada Adam Gąsianowski, fotograf oraz właściciel Muzeum Fotografii w Zamościu. – Widać na niej Ratusz, który jeszcze nie miał attyk, drzewa rosnące na Rynku Wielkim i spacerujących po tym placu ludzi. Inne pocztówki Kestenberga także przedstawiały takie ogólne widoki zamojskiego Starego Miasta. Uwieczniono na nich m.in. zamojską Katedrę.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe