Idźmy licznie w procesjach Bożego Ciała - zachęca biskup Marian Rojek

  • 05.06.2020, 05:39
  • ak
Idźmy licznie w procesjach Bożego Ciała - zachęca biskup Marian Rojek Fot. Archiwum KT
Nie ma żadnego limitu co do liczby osób, wystarczy zachować odstęp 2 metrów i nałożyć maseczki – z takiego założenia wyszedł biskup Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej i zachęcił księży, by uroczystości na Bożego Ciało organizowali z tradycyjnymi procesjami.

Jeszcze niedawno w kościele, podczas nabożeństw mogło przebywać najwyżej 5 osób, poza odprawiającym nabożeństwo duchownym. Później rząd podniósł ten limit do 50 wiernych, a ostatnio, w czwartym etapie "odmrażania gospodarki" zniósł zupełnie. Jest co prawda zarządzenie, ze zgromadzenia publiczne mogą liczyć najwyżej 150 osób, ale według biskupa zamojsko-lubaczowskiego, nie dotyczy to wydarzeń religijnych.

"Biorąc pod uwagę wyjaśnienia prawne Ks. Bpa Artura Mizińskiego, Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu z dnia 3 czerwca 2020 r., zgodnie z którymi: podczas zgromadzeń POZA KOŚCIOŁAMI i innymi obiektami kultu religijnego: - uczestnicy mają obowiązek zachowania odległości między sobą nie mniejszej niż 2 metry LUB zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem sprawujących kult religijny, - NIE OBOWIĄZUJE limit 150 osób" – czytamy w dekrecie wydanym przez biskupa Mariana Rojka.

W dalszej części pisma ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej zachęcił księży proboszczów, by uroczystości Bożego Ciała organizowali tak samo, jak dotychczas, w tradycyjnej formie i z zachowaniem przepisów państwowych. Swój dekret biskup zakończył słowami:

"Na liczne oraz przeżywane z pełnym zaangażowaniem i czystymi sercami uczestnictwo we wspomnianych wydarzeniach wszystkim diecezjanom oraz przybywającym do nas gościom z serca błogosławię i wspieram modlitwą".

Wiadomo, że nie w całym kraju biskupi tak samo podeszli do kwestii organizacji procesji w Boże Ciało. Np. w diecezji sandomierskiej procesje mają się odbywać na terenie przykościelnym, a nie przechodzić ulicami. Powstrzymanie się od wychodzenia poza teren parafii zalecono również proboszczom diecezji warszawsko-praskiej, a także w archidiecezji częstochowskiej. Ograniczenia zapowiedziała również diecezja wrocławska, gdzie np. zezwolono na rezygnację z budowania ołtarzy, nawet na terenie przykościelnym.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
KORA
KORA 07.06.2020, 20:53
ludzie obudzcie sie to wszystko robione jest dla pieniedzy.
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 07.06.2020, 16:10
,,Błogosławię i wspieram modlitwą'' - takie dyrdymały się głosi gdy innych się ma za upośledzonych
Reformowany Protestant
Reformowany Protestant 06.06.2020, 12:30
Religia jest jak opium dla ciemnych mas . Kościół Katolicki jest tego przykładem . Wiara to prywatna sprawa a nie show na pokaz .
wierny
wierny 05.06.2020, 21:00
niestety odzwyczajono nas od Kościoła, trzeba kilku miesięcy, żeby wierni znowu wrócili - ale młodzież już w większości nie wróci
stop rozpasaniu katabasów
stop rozpasaniu katabasów 05.06.2020, 23:01
Bardzo dobrze. Dosyć bajek o dziadku z chmurek i straszenia starej baby korzuchem, nie te czasy. Kościół powinien byc opodatkowany na takich samych zasadach co w Niemczech, wierzysz, płać podatek. Dość robienia cyrków w przestrzeni publicznej za państwowe pieniądze.
wierny
wierny 06.06.2020, 11:34
zobaczysz, pochowają Cię bez modlitwy i wsparcia - nie bluźnij
aaa
aaa 05.06.2020, 23:46
Czyżby Radecznica nie pomogła??? Lecz sie człowieku!!! A jak nie to moze strzel sobie w łeb!!!
YouTu
YouTu 07.06.2020, 01:56
Nie obrażaj ludzi psychicznie chorych,bo oni często myślą mądrzej..
Leczenie na głowę już nie pomoże,może warto leczyć nogi...
Strzelić w łep-to nie takie proste -najpierw go trzeba mieć...
Stop rozpasaniu katabasów
Stop rozpasaniu katabasów 06.06.2020, 09:03
Ooo, długo nie trzeba było czekać na odpowiedź. Prawdziwy katolik, który mówi mi, że jestem nienormalny i żebym się zabił. Tacy właśnie jesteście. Obłudni, podli i źli.
aa
aa 06.06.2020, 11:31
A WY to pewnie sama inteligencja??? Tyle mozesz !!! Leczenie nie pomaga !!!
Cywilizacja
Cywilizacja 06.06.2020, 10:24
A jak nazwiesz pisanie o 'dziadku w chmurach'? Wróć do szkoły .
Stop rozpasaniu katabasów
Stop rozpasaniu katabasów 06.06.2020, 11:30
To jak mam pisać o bohaterach literatury fantasy?
Sokrates
Sokrates 06.06.2020, 12:33
Będąc tak oderwanym od kultury i cywilizacji sam zaczynasz przypominać ludzika fantasy. Wróć do szkoły .
Edi Ed
Edi Ed 05.06.2020, 14:27
"Widziano rządy despotyczne posługujące się tą zasłoną religii w przekonaniu, że była ona najmocniejszą podporą ich władzy; wówczas to wyposażono w sposób możliwie najbogatszy księży kosztem nędzy ludów. Przyznano im najbardziej oburzające przywileje łącznie z zasiadaniem przy tronie. Słowem, do tego stopnia rozmnożono łaski, dobra i bogactwa duchowieństwa, że połowa narodu z tego powodu cierpi i jęczy w nędzy, podczas gdy oni nic nie robiąc opływają we wszystko". - Tadeusz Kościuszko
Edi Ed
Edi Ed 05.06.2020, 14:15
"Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu. Będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań. Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród”. - Tadeusz Kościuszko
ciasteczkowy potwor
ciasteczkowy potwor 05.06.2020, 11:38
Hajs się musi zgadzać, narażać zdrowie (fizyczne i psychiczne) dla wafelka, nieźle.
wierny
wierny 06.06.2020, 11:37
nie bluźnij, zatęsknisz kiedyś za Bogiem i modlitwą - życie tu na ziemi nie jest długie
YouTu
YouTu 07.06.2020, 02:01
Niech blużni,jak mu z tym teraz dobrze.Tacy jak oni nie tęsknią i nie chcą znać Boga.Ciekawe czy pisze dla kasy czy dla satysfakcji?
Zobaczy sam czy będzie taki hardy na łożu śmierci.
nuuudaa
nuuudaa 05.06.2020, 19:10