Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 20:05
Reklama

Zamojskie ulice. Kiedyś wszystko było większe (TYLKO W GAZECIE)

Najpierw powstała szkoła, a potem wytyczono ulicę im. Elizy Orzeszkowej w Zamościu. Wybudowano osiedla mieszkaniowe, sklepy, skwerek z fontanną czy popularny "zielony ryneczek". Ten sympatyczny zakątek miasta zazielenił się i przypomina teraz w niektórych miejscach ogród lub park. Mieszkańcy okolicznych bloków korzystają także z przychodni przy ul. Kilińskiego, która... powstała na dziko.
Zamojskie ulice. Kiedyś wszystko było większe (TYLKO W GAZECIE)
Szkoła Podstawowa nr 3 w Zamościu, 1956 r. Fotografię przekazał do APZ Mieczysław Kijek.

Gdy zostałem prezydentem Zamościa, dyskusję publiczną zdominowały dwa tematy: brak przychodni i szkół. Były potrzebne, bo miasto rozwijało się, zmieniało – wspomina Eugeniusz Cybulski, prezydent Zamościa w latach 1981-1990. – Czasy mieliśmy jednak bardzo trudne. Zmagaliśmy się przecież z kryzysem gospodarczym. Podczas mojej kadencji wprowadzono też stan wojenny. A jednak naprawdę wiele udało się wówczas dla Zamościa zrobić. Przykładem może być nowe skrzydło gmachu SP nr 3 oraz m.in. przychodnia przy ul. Kilińskiego.

Kraina dzieciństwa

To placówka z długimi i chlubnymi tradycjami. Szkoła Podstawowa nr 3 w Zamościu rozpoczęła swoją działalność w styczniu 1916 r. Początkowo nauka odbywała się w dwóch wynajętych pomieszczeniach w domu Gruszackich przy ul. Lubelskiej. Początki tej placówki ściśle wiążą się z dziejami całej ulicy Orzeszkowej w Zamościu. Wiadomo, że szkołę od września 1920 r. prowadzili Sabina Bronisław Dobrowolscy. W 1924 r. jej kierownikiem był Aleksander Kłosiński. Pracowały w niej także trzy nauczycielki. "Podstawówka" była wówczas trzyklasowa. 1 września 1926 r. przyłączono do niej szkołę w Janowicach Dużych. W 1927 szkoła została przekształcona w pięcioklasową szkołę mieszaną. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlexTreść komentarza: Widać, że hotel nie jest już dochodowy...szukają nowego źródła utrzymania a określanie go luksusowym to nadużycie. Kasyno to tylko problemy.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 14:09Źródło komentarza: Nie będzie kasyna w Hrubieszowie. Radni zagłosowali "przeciw"Autor komentarza: aiTreść komentarza: efekt tuska wszędzie - nawet w Hrubieszowie, a po co pociąg jak mamy go w berlinie :)))Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:44Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pan burak jako proboszcz doskonale wie ile dzieci zwłaszcza chłopców idzie do pierwszej komunii.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 11:06Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: Bolszewickie mediaTreść komentarza: "I dodaje, że w klasie jej córki jest 19 dzieci. A do komunii idą 4 klasy. I od każdego dziecka jest 1000 złotych.". Naprawdę ? Dotychczas wasza bolszewicka narracja była taka, że mało kto uczęszcza na religię. Coś jesteście chorągiewkami towarzyszeData dodania komentarza: 23.04.2024, 09:25Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: KateTreść komentarza: Nie chcesz nie dawaj nie znasz wszystkich szczegółów to nie zabieraj głosu Gdyby nie potrzebowali to by nie zbieraliData dodania komentarza: 23.04.2024, 06:20Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: EhhTreść komentarza: To co juz prawka nie zabieraja? Czy to jakies ulgi !?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:32Źródło komentarza: Gm. Tomaszów: Pirat drogowy w Jezierni. Miał 200 km/h na liczniku
Reklama
Reklama