Zamojskie ulice. Kiedyś wszystko było większe (TYLKO W GAZECIE)

  • 02.06.2020, 14:03
  • Bogdan Nowak
Zamojskie ulice. Kiedyś wszystko było większe (TYLKO W GAZECIE) Szkoła Podstawowa nr 3 w Zamościu, 1956 r. Fotografię przekazał do APZ Mieczysław Kijek.
Najpierw powstała szkoła, a potem wytyczono ulicę im. Elizy Orzeszkowej w Zamościu. Wybudowano osiedla mieszkaniowe, sklepy, skwerek z fontanną czy popularny "zielony ryneczek". Ten sympatyczny zakątek miasta zazielenił się i przypomina teraz w niektórych miejscach ogród lub park. Mieszkańcy okolicznych bloków korzystają także z przychodni przy ul. Kilińskiego, która... powstała na dziko.

Gdy zostałem prezydentem Zamościa, dyskusję publiczną zdominowały dwa tematy: brak przychodni i szkół. Były potrzebne, bo miasto rozwijało się, zmieniało – wspomina Eugeniusz Cybulski, prezydent Zamościa w latach 1981-1990. – Czasy mieliśmy jednak bardzo trudne. Zmagaliśmy się przecież z kryzysem gospodarczym. Podczas mojej kadencji wprowadzono też stan wojenny. A jednak naprawdę wiele udało się wówczas dla Zamościa zrobić. Przykładem może być nowe skrzydło gmachu SP nr 3 oraz m.in. przychodnia przy ul. Kilińskiego.

Kraina dzieciństwa

To placówka z długimi i chlubnymi tradycjami. Szkoła Podstawowa nr 3 w Zamościu rozpoczęła swoją działalność w styczniu 1916 r. Początkowo nauka odbywała się w dwóch wynajętych pomieszczeniach w domu Gruszackich przy ul. Lubelskiej. Początki tej placówki ściśle wiążą się z dziejami całej ulicy Orzeszkowej w Zamościu. Wiadomo, że szkołę od września 1920 r. prowadzili Sabina Bronisław Dobrowolscy. W 1924 r. jej kierownikiem był Aleksander Kłosiński. Pracowały w niej także trzy nauczycielki. "Podstawówka" była wówczas trzyklasowa. 1 września 1926 r. przyłączono do niej szkołę w Janowicach Dużych. W 1927 szkoła została przekształcona w pięcioklasową szkołę mieszaną. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe