Koniec z dyspensą w czasie epidemii? Jest dekret biskupa Mariana Rojka

  • 31.05.2020, 06:20
  • ak
Koniec z dyspensą w czasie epidemii? Jest dekret biskupa Mariana Rojka Fot. pixabay.com
Rząd zniósł jakiekolwiek limity osób uczestniczących we mszach świętych, a biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek zniósł dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych obejmującą wszystkich wiernych diecezji. Jego decyzja z pewnymi wyjątkami ma obowiązywać od niedzieli 7 czerwca.

Gdy w Polsce pojawiły się pierwsze przypadki koronawirusa i wprowadzono stan epidemii, biskup Marian Rojek, zgodnie z zaleceniami Komisji Episkopatu Polski udzielił dyspensy od niedzielnych mszy świętych wszystkim wiernym. Jeżeli więc ktoś od tamtej pory w nabożeństwach nie uczestniczył, nie miał grzechu. Teraz to się zmieniło.

"Odnosząc się do komunikatu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Ks. Abpa Stanisława Gądeckiego oraz biorąc pod uwagę decyzje władz państwowych i sanitarnych znoszące kolejne ograniczenia co do zgromadzeń publicznych, niniejszym, zgodnie z kanonem 381 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego z dniem 7 czerwca 2020 r. odwołuję dyspensę od uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i w święta nakazane, udzieloną w dniu 30 marca 2020 r. i obejmującą wszystkich wiernych diecezji zamojsko-lubaczowskiej oraz przebywających na jej terenie" – czytamy dekrecie ordynariusza opublikowanym na stronie internetowej diecezji.

Nie jest jednak tak, że każdy, kto w niedzielę czy święto na mszę nie pójdzie, grzeszy. Biskup zastosował pewne wyjątki. Jego dyspensą nadal są objęte osoby starsze, ale też takie, które mają objawy infekcji, ale również osoby, które "czują obawę przed zarażeniem".

Jednocześnie w swoim piśmie biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek zachęcił księży i wszystkich wiernych "wspólnego wzmożonego wysiłku w dziele przywracania pełnego funkcjonowania wspólnot parafialnych poprzez uczestnictwo w Eucharystii, spotkania modlitewne i formacyjne oraz inne wymiary troski o sprawy duchowe i materialne Kościoła diecezjalnego".

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
bolo
bolo 01.06.2020, 18:53
dlaczego personel marketow w Hrubieszowie nie zwraca uwagi klientom wchodzacym do marketu bez maseczek, jest to nagminne we wszystkich marketach i sklepach, rękawiczki i płyn tylko dlaa naiwnych cała reszta włazi między półki zzx gołymi łapami i bez masek, Gdzie jest sanepid i policja

Pozostałe