Co mi potem, orać kotem! (TYLKO W GAZECIE)

  • 28.05.2020, 06:03
  • Bogdan Nowak
Co mi potem, orać kotem! (TYLKO W GAZECIE) Cerkiewka w Wakijowie w XIX w. Rysunek zamieszczono w książce Oskara Kolberga.
Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego i tomaszowskiego w opisach XIX-wiecznych etnografów i żurnalistów.

 Ziemie, których lud przedmiotem jest niniejszego opisu rozciągają się wzdłuż Bugu, po lewym jego brzegu i stanowią tak zwaną Ruś chełmską w Królestwie polskiem kongresowem, złożoną z Rusi podlaskiej i lubelskiej – pisał Oskar Kolberg. "Są to byłe obwody, a następnie powiaty: Bialski, Radzyński, Krasnystawski (w połowie) i Hrubieszowski".

Oskar Kolberg (żył w latach 1814-1890) był znakomitym etnografem, folklorystą i m.in. encyklopedystą. Jego 92-tomowe "Dzieła wszystkie" są prawdziwą skarbnicą wiedzy o naszym społeczeństwie w drugiej połowie XIX w. Obszernie omawialiśmy dotychczas jego tomy pt. "Lubelskie". Jednak powiat hrubieszowski i część tomaszowskiego etnograf przyporządkował tzw. Rusi chełmskiej. W latach 1890 i 1891 zebrane informacje zostały wydane w dwóch tomach pod wspólnym tytułem "Chełmskie". O powiecie hrubieszowskim pisali też inni etnografowie i historycy. Warto ich zapiski przypomnieć. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

 

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe