Zamojskie ulice. Punkt kontaktowy na Wiejskiej (TYLKO W GAZECIE)

  • 26.05.2020, 06:36
  • Bogdan Nowak
Zamojskie ulice. Punkt kontaktowy na Wiejskiej (TYLKO W GAZECIE) Bloki przy ul. Wiejskiej pod koniec lat 70. ub. wieku. Zdjęcie z archiwum Spółdzielni Mieszkaniowej im. W. Łukasińskiego w Zamościu.
Ulica została wytyczona w latach 30. XIX wieku. Jej nazwa pochodzi od wioski Piaski, która istniała tutaj do 1918 r. Potem włączono ją do Zamościa. Ulica Wiejska pierwotnie łączyła jednak folwark znajdujący się nad rzeką Łabuńką z nowym traktem lubelskim. W czasie II wojny światowej działał przy niej ważny punkt kontaktowy ZWZ-AK.

Teraz ulica Wiejska ma długość 526 metrów. Można nią dojechać do osiedla bloków mieszkaniowych, siedziby Spółdzielni Mieszkaniowej im. W. Łukasińskiego w Zamościu oraz – po staremu – do znajdujących się w tej okolicy domów jednorodzinnych, także tych drewnianych. Nie zostało ich wiele. Najbardziej okazały wśród nich jest chyba dom znajdujący się pod numerem 22. 

Ukryta radiostacja

Budynek powstał w 1934 roku. Według relacji jednego z okolicznych mieszkańców, jego fundatorem był Wincenty Wacław Gałaszkiewicz, w dwudziestoleciu międzywojennym przedsiębiorca w branży transportowej, jeden z udziałowców Tomaszowsko-Zamojskiej Spółki Samochodowej. Na początku 1939 roku dysponowała ona 16 samochodami (w tym 14 nowymi), które woziły pasażerów do Lwowa, ale także do różnych miejscowości Zamojszczyzny. Wincenty Wacław Gałaszkiewicz był także w latach 30. ub. wieku prezesem powiatowego zarządu Związku Peowiaków w Zamościu. Podczas II wojny zaangażował się w pracę konspiracyjną (kolportował m.in. nielegalną prasę). W tym malowniczym, trochę sielskim zakątku miasta nie tylko on działał w konspiracji.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Bogdan Nowak

Zdjęcia (1)

Dzieciaki z ul. Wiejskiej. Zdjęcie z lat 70. ub. wieku. Za tym płotem jakiś czas później rozpoczęła się budowa nowej siedziby kuratorium, która nigdy... nie została dokończona. Ze zbiorów autora.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 28.05.2020, 05:48
Na blokach pierzyny satelitarne a na parkingu Skoda 1000 Małych Błędów
M
M 26.05.2020, 16:06
Zdjęcie jest raczej z początku lat 80-tych. Bloki na zdjęciu zostały oddane do użytku w 1983r.

Pozostałe