Leliszka: Tu było kiedyś życie

  • 21.05.2020, 15:42
  • Agnieszka Piela
Leliszka: Tu było kiedyś życie
Są takie miejsca, które pozwalają się odkryć tylko nielicznym. Oto opowieść o Leliszce.

Wiele osób słyszało lub czytało o Leliszce. Niewielu z tych, którzy jej szukali, dotarło na miejsce. Ci, którym pozwoliła się odkryć, znaleźli w niej znacznie więcej niż widać na pierwszy rzut oka.

Wielu okolicznych mieszkańców nawet nie wie, że tam, w tym lesie była piękna, duża wieś, licząca ponad sto numerów, a teraz jest tylko las. Aby to zobaczyć, trzeba się dokładnie rozejrzeć. Wtedy zobaczymy, że w lesie stoi kamienny krzyż, rośnie jabłoń. Bo to nie las, lecz środek wioski, gdzie ludzie wstawali o świcie, robili obrządki, wyganiali bydło na popas, przygotowywali strawę w kuchni i szli w pole, by wrócić przed zmrokiem. W jednej chałupie ktoś płakał, w innej ktoś się uśmiechał, w jeszcze innej ktoś się rodził, a w kolejnej umierał. Tu toczyło się życie takie samo jak nasze... i trwałoby, gdyby nie ciemna strona ludzkiej duszy –  zaczyna swoją opowieść Anna Roci z Siedlisk.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Agnieszka Piela

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Lewi Kiszke
Lewi Kiszke 24.05.2020, 15:24
W Leliszce mieszkał Żyd Lewi Kiszke

Pozostałe