Pomóż stworzyć monografię!

  • 24.05.2020, 07:10
  • Bogdan Nowak
Pomóż stworzyć monografię! Lata 30. ub. wieku. Na zdjęciu strażacy z okolic Zamościa. Fotografię przekazała do zasobów APZ Barbara Jakubas.
5 maja 1936 roku na Nowym Mieście w Zamościu wybuchł potężny pożar. Spłonęło blisko 150 budynków należących do Żydów. Prawie 2 tys. osób zostało bez dachu nad głową. O tej tragedii będzie można przeczytać w tworzonej monografii Zamojskiej Straży Ogniowej.

W gaszeniu tego pożaru uczestniczyli strażacy z Zamościa, ale także ze Zwierzyńca i Krasnegostawu. Pożar wybuchł przed godz. 11, a ostatnie jego dogaszanie odbyło się o godz. 21. Pomocy udzielono ponad 300 osobom, które zostały poparzone. Wśród nich byli strażacy m.in. Antoni FerensMarian PrzystojeckiWincenty RękasWładysław Bojko. O wszystkim pisała nie tylko lokalna prasa. 

Informacje na temat tego i wielu innych pożarów gromadzi mł. bryg. Andrzej Szozda z Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu. Przekopuje biblioteki i archiwa, przegląda dawną prasę. 

Kiedy jednak powstanie monografia? Jeszcze nie wiadomo. 

 – Pracy nie zabraknie. Monografia będzie opisywać głównie działalność straży pożarnej w Zamościu. Znajdą się tam także informacje o ludziach, którzy ją tworzyli – opowiada mł. bryg. Andrzej Szozda. – Dzięki temu mam nadzieję powstanie pełny obraz tak ważnej, strażackiej działalności na przestrzeni wielu dziesięcioleci. Zwracam się także z prośbą do osób, których przodkowie byli związani z ruchem strażackim. Chodzi o wspomnienia, stare zdjęcia czy archiwalia. Oczywiście dokumenty zostaną jedynie skopiowane, a potem zwrócone właścicielom. 

Kontakt z mł. bryg. Andrzejem Szozdą jest możliwy pod numerem tel. 698 868 238 lub elektronicznie pod adresem: [email protected]

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe